Najciekawsze rozpoczęcia książek
Pomysł wziął się znienacka. Rozmyślałam nad nowymi artykułami, którymi mogłabym się z Wami podzielić i do głowy przyszło mi to! Przejrzałam multum tytułów i wybrałam te, których rozpoczęcia mnie intrygują. Jestem ciekawa, czy zaintrygują również Was. :)Wiadomo, że pisanie książek łatwą sztuką nie jest. Czapki z głów dla każdego autora, który się tego  zadania podejmuje. Rzadko jednak spotyka się pozycje, w których już pierwsze zdanie zwala nas z krzesła, intryguje i przyciąga. Tak jak nie ocenia się książki po okładce (jasne, wcale tak nie robię), tak w teorii nie powinno się jej oceniać po zawartości pierwszej strony. Bywają jednak takie lektury, gdzie już po początkowym zdaniu, jesteśmy ciekawi, co nastąpi dalej.


"The Night Circus""The man billed as Prospero the Enchanter receives a fair amount of correspondence via the theater office, but this is the first envelope addressed to him that contains a suicide note, and it is also the first to arrive carefully pinned to the coat of a five-year-old girl."


Tym sposobem zakwitła moja miłość do "Cyrku Nocy". Książka zaczęła się niesamowicie i do samego końca była pełna cudów. Emocje atakowały mnie od początku do końca i nadal nie pozwalają mi zapomnieć o tym utworze. Na dodatek, we wrześniu, po tylu latach, Erin Morgenster odda w nasze ręce nową książkę zatytułowaną "The Starless Sea"!


"The Boneless Mercies""They say dying makes you thirsty, so we always gave our marks one last drink."

Poproszę więcej informacji o tych litościwych morderczyniach! Połączenie tych dwóch sprzeczności pchnęło mnie, abym zanurzyła się w świat wykreowany przez Tucholke.

"Marzyciel""Drugiego Szabatu Dwunastego Księżyca na miasto Szloch spadło z nieba dziewczę."

Mówcie mi szybko, co to za dziewczę?! Przecież Taylor nie każe mi czekać kilkaset stron, abym poznała odpowiedź. A jednak kazała. Dzięki wzbudzeniu mojej ciekawości, byłam w stanie lepiej tolerować początkowy powolny bieg akcji "Marzyciela".


"Now i Rise""Hell was a party."

Kiersten White musiała tym zdaniem opisać moje podejście do większych zgromadzeń. Współczuję Radu jego cierpień i zupełnie rozumiem, skąd mogło się wziąć takie stwierdzenie! 


"Nibynoc" i "Bożgorobie""Ludzie często wypróżniają się w chwili śmierci."


"Nic tak nie cuchnie jak trup."


Nie mówcie mi, że mój ukochany Kristoff nie ma talentu do posługiwania się barwnym słownictwem... Całkiem poważnie, oba zdania świetnie oddają nastrój, w jakim osadzona jest seria. Świat Bożogrobia jest brutalny, podły i nie oszczędza. Taki wstęp stanowi kubeł zimnej wody, bo czarny humor i tona sarkazmu mojego ulubionego pisarza, nie wszystkim przypadną do gustu.


Macie jakieś ulubione rozpoczęcia książek? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach. :)

Komentarze

 1. Bardzo fajny wpis! Jeszcze z takim się nie spotkałam :)
  Pozdrawiam!
  Nowy wpis już śmiga na blogu! Zapraszam wszystkich zainteresowanych tą wielką zmianą 😊

  Dajcie znać czy zdjęcia Wam się podobają!

  https://swiatwedlugidoli.blogspot.com/2019/06/zmienie-sie-na-bloggerke-modowa.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesująca taktyka.... zaczynania od pierwszego zdania :) Zwykle kupując książkę otwieram ją w przypadkowym miejscu i tam szukam "zaciekawienia" ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny pomysł! Zaciekawiłaś mnie! Asia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "The man in black fled across the desert, and the gunslinger followed."

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny pomysł na wpis, chociaż żaden wstęp mnie nie zaciekawił.

  OdpowiedzUsuń
 6. O jacie:D bardzo ciekawy artykuł. My nie mamy swoich ulubieńców:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Są takie pierwsze zdania, które przeszły już do historii literatury. Moje ulubione to chyba "Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony." :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj zdarzają się takie sentencje, po których od razu wiem, że z przyjemnością przeczytam daną książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ha ha ha nigdy nie zwracałam zbyt dużej uwagi na to jakie są pierwsze zdania książki i to może błąd. Fajnie było o tym tutaj przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobre rozpoczęcie książki jest równie ważne, jak dobre zakończenie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty