Co nowego w maju?Maj roku 2019 przerażał mnie od przynajmniej trzech ostatnich lat. Straszna i groźna matura czeka na mnie tuż za rogiem. Właśnie dlatego potrzebowałam pocieszenia w postaci nowych premier! Nic tak nie poprawia nastroju, jak fakt, że zaraz po zakończeniu egzaminów, będę miała czas na pochłonięcie wszystkich świeżutkich nowości podczas moich najdłuższych wakacji. ;)


Premiery polskojęzyczne

"Hazel Wood" - Melissa Albert


Data premiery: 15.05.2019
Gatunek: Fantasy

Krótki opis wydawcy:

Większość swojego siedemnastoletniego życia Alice spędziła z matką w drodze, uciekając przed prześladującym je pechem. Jednak dopiero kiedy jej żyjąca w osamotnieniu babcia, autorka kultowych, mrocznych historii, umiera w swojej posiadłości Hazel Wood, Alice dowiaduje się, co oznacza prawdziwy pech. Jej matka znika, porwana przez tajemniczą postać z groźnej krainy, o której pisała babcia Althea. Jedyną wskazówką Alice jest notka zostawiona przez matkę: „Trzymaj się z dala od Hazel Wood”. Dotychczas Alice wystrzegała się dziwacznych fanów swojej babki. Teraz jednak nie ma wyboru i postanawia skorzystać z pomocy kolegi ze szkoły, a jednocześnie wielbiciela twórczości Althei – Ellery’ego Fincha. Wyruszają do Hazel Wood, by uratować matkę, a następnie trafiają do świata opisanego przez Altheę, gdzie Alice być może uda się poznać prawdę na swój własny temat.


"Trzy Kroki od Siebie" - Rachael Lippincott


Data premiery: 15.05.2019
Gatunek: Młodzieżowa

Krótki opis wydawcy:

Czy wyobrażasz sobie, że się zakochujesz, choć nie wolno ci nawet dotknąć drugiej osoby? Jedyną szansą Stelli na przeżycie są nowe płuca. Życie dziewczyny to ciągłe pobyty w szpitalu, przyjmowanie leków i oczekiwanie na przeszczep. W tym czasie musi zachować bezpieczną odległość od wszystkich, żeby nie narażać układu odpornościowego osłabionego nieustanną walką z zakażeniami i antybiotykoopoornymi bakteriami. Bez żadnych wyjątków.

Will już dawno porzucił nadzieje na wyleczenie. Gdy tylko skończy osiemnaście lat i będzie mógł decydować o sobie, zamierza skończyć ze szpitalem, lekami i drenażem. Marzy o podróżach i poznawaniu świata.

Stella wie, że powinna się trzymać od Willa z daleka. Wystarczy jeden oddech, jeden pocałunek, by jedno zaraziło drugie. Oboje są świadomi, że mogą umrzeć. Ale im więcej czasu spędzają w swoim towarzystwie na szpitalnych korytarzach, tym bardziej narzucony z góry dystans przypomina nieludzką karę.

Czy trochę bliskości to naprawdę wyrok śmierci dla nastolatków? Czy można uleczyć złamane serce? Dramat romantyczny o nieuleczalnej chorobie, jaką jest mukowiscydoza, i miłości, która rozkwita pomimo zakazów.


"Weterynarz z przypadku" - Philipp Schott


Weterynarz z przypadku. Czego nie wiecie o swoich zwierzakach - Philipp Schott | okładka

Data premiery: 6.05.2019
Gatunek: Literatura współczesna

Krótki opis wydawcy:

Philipp Schott od kilkunastu lat leczy pacjentów z ogonem (i bez). W trakcie praktyki spotkało go wiele niezwykłych przygód ze zwierzakami (i ich właścicielami), zdobył również imponujące doświadczenie w rozwiązywaniu ich problemów.
Dlaczego został weterynarzem? Jak naprawdę wygląda jego praca? Wejdź do lecznicy tylnymi drzwiami i poznaj historie, które doprowadzą cię do śmiechu i do łez. Przy okazji dowiedz się, jak najlepiej zadbać o swojego przyjaciela i jak przygotować się do wizyty u weterynarza.


"Tylko Ludzie" - Sylvain NeuvelData premiery: 09.05.2019
Gatunek: Sci-fi

Krótki opis wydawcy:

W dzieciństwie Rose Franklin przypadkowo odkryła gigantyczną metalową rękę ukrytą pod ziemią w Południowej Dakocie. Kilkanaście lat później stanęła na czele zespołu, który w różnych miejscach na świecie wydobył spod ziemi pozostałe części ogromnego robota o najprawdopodobniej pozaziemskim pochodzeniu. Przyczyniła się do zażegnania ogólnoświatowego konfliktu oraz inwazji Obcych.

Teraz, po niemal dziesięciu latach spędzonych na obcej planecie, dr Franklin wraca na Ziemię, której tym razem chyba już nic nie zdoła uchronić przed zagładą. Rose mimo wszystko podejmuje heroiczną próbę odbudowania dawnych więzi i stworzenie nowych sojuszy. To ostatnia szansa na ocalenie ludzkości.


"Córka Króla Piratów" - Tricia Levenseller

Córka Króla Piratów - | okładka

Data premiery: 15.05.2019
Gatunek: Fantasy

Krótki opis wydawcy:

Wysłana na misję, by odnaleźć starą mapę stanowiącą klucz do legendarnego skarbu, siedemnastoletnia piratka Alosa, celowo pozwala się uprowadzić, aby móc przeszukać statek konkurenta.
Dziewczyna zmaga się z bezwzględną piracką załogą. Dostępu do mapy broni jej porywacz, nadspodziewanie bystry i nieprzyzwoicie atrakcyjny, pierwszy oficer, Riden. Alosa ma jednak kilka asów w rękawie. Żaden marynarz nie zdoła pokrzyżować planów córki Króla Piratów.


"Almanach Zaklinacza" - Taran Matharu

Summoner. Almanach zaklinacza

Data premiery: 15.05.2019
Gatunek: Fantasy

Krótki opis wydawcy:

Zaklinacz: osoba obdarzona zdolnością przyzywania demonów z Eteru, okiełznywania ich i nawiązywania z nimi emocjonalnej więzi. 
Opisana w bestsellerowym cyklu "Zaklinacz" magia zaklinaczy jest nie tylko dziedziną wiedzy, lecz także swoistą sztuką, posiadającą własną, pasjonującą historię. 
Na kartach "Almanachu Zaklinacza" poznamy dzieje Jamesa Bakera, autora słynnego dziennika, który stanowił inspirację i źródło wiedzy dla Fletchera, bohatera głównych pozycji serii. 

Poza pieczołowicie odtworzonym pamiętnikiem Bakera, wielbiciele serii znajdą w "Almanachu" obszerne kompendium informacji o zaklęciach stosowanych przez magów Hominum i orkowych szamanów, o służących obu stronom konfliktu demonach, a także o dziejach krainy Fletchera oraz zamieszkujących ją ras.


"Dzikie Dziecko Miłości" - Aneta Jadowska


Data premiery: 15.05.2019
Gatunek: Fantasy

Krótki opis wydawcy:

Spokój? W słowniku Namiestniczki Thornu ten wyraz nie istnieje

W mieście grasuje zabójca, a terytorium wilków skrywa masowe groby. Jedyny trop prowadzi do młodziutkiej wampirzycy.

Kim właściwie jest Daria? I jaką rolę odegrała w tej zbrodni?

Namiestniczka Dora Wilk i Roman, książę wampirów, jednoczą siły i gromadzą sojuszników, by rozwiązać tajemnicę przerażających morderstw i wymierzyć sprawiedliwość.

Gęsta intryga, kryminalne śledztwo, skomplikowane relacje i niezmiennie spora dawka sarkazmu.

W świecie Thornu jeszcze nigdy nie czaiło się tak wielkie zło.


"Królestwo Popiołów cz.II" - Sarah J. Maas

Szklany tron. Królestwo popiołów. Część 2. Tom 6 - | okładka

Data premiery: 15.05.2019
Gatunek: Fantasy

Krótki opis wydawcy:

Światowy bestseller królowej fantasy, Sarah J. Maas, oferuje czytelnikowi epickie, niezapomniane zakończenie! Życiowa podróż Aelin – od niewolnicy do królowej niegdyś wielkiego królestwa – osiąga swój rozdzierający serce finał, gdy wybucha wojna na świecie. Gdy wszystkie wątki w końcu się łączą, wszyscy muszą stanąć do walki o przyszłość. Niektóre więzy pogłębią się jeszcze bardziej, podczas gdy inne zostaną zerwane na zawsze w wybuchowym ostatnim rozdziale serii "Szklany tron".


"Deadly Class, tom 2" - Rick Remender, Wes Craig


Data premiery: 15.05.2019
Gatunek: Komiks

Krótki opis wydawcy:

Marcus Lopez jest jak przeciętny nastolatek: ma dziewczynę, grupkę znajomych i uczy się zawodu. Tym zawodem jest zabijanie. Są jednak rzeczy, o których nie wiedzą nawet jego najbliżsi przyjaciele - tajemnice, które zagrażają życiu wszystkich otaczających go ludzi. Kontynuacja jednej z najgłośniejszych serii komiksowych ostatnich lat.


Premiery anglojęzyczne


"Dark Shores" - Danielle L. Jensen

41438037

Data premiery: 07.05.2019
Gatunek: Fantasy

Krótki opis wydawcy:

In a world divided by meddlesome gods and treacherous oceans, only the Maarin possess the knowledge to cross the Endless Seas. But they have one mandate: East must never meet West.


A PIRATE WITH A WILL OF IRON


Teriana is the second mate of the Quincense and heir to the Maarin Triumvirate. Her people are born of the seas and the keepers of its secrets, but when her closest friend is forced into an unwanted betrothal, Teriana breaks her people’s mandate so her friend might escape—a choice with devastating consequences. 


A SOLDIER WITH A SECRET


Marcus is the commander of the Thirty-Seventh, the notorious legion that has led the Celendor Empire to conquer the entire East. The legion is his family, but even they don’t know the truth he’s been hiding since childhood. It’s a secret he’ll do anything to protect, no matter how much it costs him – and the world. 


A DANGEROUS QUEST


When an Empire senator discovers the existence of the Dark Shores, he captures Teriana’s crew and threatens to reveal Marcus’s secret unless they sail in pursuit of conquest, forcing the two into an unlikely—and unwilling—alliance. They unite for the sake of their families, but both must decide how far they are willing to go, and how much they are willing to sacrifice."Romanov" - Nadine Brandes

40590407

Data premiery: 07.05.2019
Gatunek: Fantastyka historyczna

Krótki opis wydawcy:

The history books say I died.
They don’t know the half of it.

Anastasia “Nastya” Romanov was given a single mission: to smuggle an ancient spell into her suitcase on her way to exile in Siberia. It might be her family’s only salvation. But the leader of the Bolshevik army is after them . . . and he’s hunted Romanov before.

Nastya’s only chances of survival are to either release the spell, and deal with the consequences, or enlist help from Zash, the handsome soldier who doesn’t act like the average Bolshevik. Nastya’s never dabbled in magic before, but it doesn’t frighten her as much as her growing attraction for Zash. She likes him. She thinks he might even like her . . .

That is, until she’s on one side of a firing squad . . . and he’s on the other."The Kingdom" - Jess Rothenberd

40864907

Data premiery: 28.05.2019
Gatunek: Science fiction

Krótki opis wydawcy:

Welcome to the Kingdom... where 'Happily Ever After' isn't just a promise, but a rule. 

Glimmering like a jewel behind its gateway, The Kingdom is an immersive fantasy theme park where guests soar on virtual dragons, castles loom like giants, and bioengineered species--formerly extinct--roam free.

Ana is one of seven Fantasists, beautiful "princesses" engineered to make dreams come true. When she meets park employee Owen, Ana begins to experience emotions beyond her programming including, for the first time... love.

But the fairytale becomes a nightmare when Ana is accused of murdering Owen, igniting the trial of the century. Through courtroom testimony, interviews, and Ana's memories of Owen, emerges a tale of love, lies, and cruelty--and what it truly means to be human.


"With the Fire on High" - Elizabeth Acevedo

38739562

Data premiery: 07.05.2019
Gatunek: Młodzieżowa powieść o tematyce współczesnej (z ang. ya contemporary)

Krótki opis wydawcy:

With her daughter to care for and her abuela to help support, high school senior Emoni Santiago has to make the tough decisions, and do what must be done. The one place she can let her responsibilities go is in the kitchen, where she adds a little something magical to everything she cooks, turning her food into straight-up goodness. Still, she knows she doesn’t have enough time for her school’s new culinary arts class, doesn’t have the money for the class’s trip to Spain — and shouldn’t still be dreaming of someday working in a real kitchen. But even with all the rules she has for her life — and all the rules everyone expects her to play by — once Emoni starts cooking, her only real choice is to let her talent break free.


"Middle Game" - Seanan McGuire

Middlegame

Data premiery:
Gatunek: Fantasy

Krótki opis wydawcy:

Meet Roger. Skilled with words, languages come easily to him. He instinctively understands how the world works through the power of story.

Meet Dodger, his twin. Numbers are her world, her obsession, her everything. All she understands, she does so through the power of math.

Roger and Dodger aren’t exactly human, though they don’t realise it. They aren’t exactly gods, either. Not entirely. Not yet.

Meet Reed, skilled in the alchemical arts like his progenitor before him. Reed created Dodger and her brother. He’s not their father. Not quite. But he has a plan: to raise the twins to the highest power, to ascend with them and claim their authority as his own.

Godhood is attainable. Pray it isn’t attained."Aurora Rising" - Amie Kaufman, Jay Kristoff

Aurora Rising (The Aurora Cycle, #1)

Data premiery: 07.05.2019
Gatunek: Science fiction

Krótki opis wydawcy:

The year is 2380, and the graduating cadets of Aurora Academy are being assigned their first missions. Star pupil Tyler Jones is ready to recruit the squad of his dreams, but his own boneheaded heroism sees him stuck with the dregs nobody else in the Academy would touch…

A cocky diplomat with a black belt in sarcasm
A sociopath scientist with a fondness for shooting her bunkmates
A smart-ass techwiz with the galaxy’s biggest chip on his shoulder
An alien warrior with anger management issues
A tomboy pilot who’s totally not into him, in case you were wondering

And Ty’s squad isn’t even his biggest problem—that’d be Aurora Jie-Lin O’Malley, the girl he’s just rescued from interdimensional space. Trapped in cryo-sleep for two centuries, Auri is a girl out of time and out of her depth. But she could be the catalyst that starts a war millions of years in the making, and Tyler’s squad of losers, discipline-cases and misfits might just be the last hope for the entire galaxy.

They're not the heroes we deserve. They're just the ones we could find. Nobody panic.


"Kingsbane" - Claire Legrand

40523458


Data premiery: 21.05.2019
Gatunek: Fantasy

Krótki opis wydawcy:

Rielle Dardenne has been anointed Sun Queen, but her trials are far from over. The Gate keeping the angels at bay is falling. To repair it, Rielle must collect the seven hidden castings of the saints. Meanwhile, to help her prince and love Audric protect Celdaria, Rielle must spy on the angel Corien—but his promises of freedom and power may prove too tempting to resist.

Centuries later, Eliana Ferracora grapples with her new reality: She is the Sun Queen, humanity's long-awaited savior. But fear of corruption—fear of becoming another Rielle—keeps Eliana's power dangerous and unpredictable. Hunted by all, racing against time to save her dying friend Navi, Eliana must decide how to wear a crown she never wanted—by embracing her mother's power, or rejecting it forever.


Które premiery najbardziej Cię ekscytują? Co będziesz czytać w maju?

Komentarze

 1. trzy kroki od siebie! na to czekam! to musze dorwać :D koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam oryginał! Naprawdę świetna, ale i smutna książka :)

   Usuń
 2. O kurde, ja to nie jestem fanem takich książek ( preferuje inny gatunek ). Ale życzę powodzenia w czytaniu tych wszystkich perełek :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie jestem na bieżąco z książkami, raczej czytam starocie i chodzę do biblioteki po nowe kryminały :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja biblioteka niestety nie uzupełnia tak szybko nowości :/

   Usuń
 4. To nie moja tematyka, ale cieszy mnie, że inni czytają książki.
  Fajnie zobaczyc w dzisiejszych czasach kogoś z książką, a nie tylko ze smartfonem.
  Dużo tych nowości wybrałaś. Miłego czytania-)
  Irena-Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po mojej niedawnej wizycie na Targach Książki, też zrobiło mi się ciepło na sercu. Jednak wiele osób lubi sięgnąć po książkę i oby tak było zawsze :)

   Usuń
 5. Weterynarz z przypadku zainteresował mnie najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiedzi
  1. Czekasz na tłumaczenie, czy bierzesz się za oryginał? :)

   Usuń
 7. Wiele z tych zagranicznych tytułów brzmi naprawdę świetnie! "Romanov" szczególnie! <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje się naprawdę ciekawą lekturą! Nauka historii przepleciona ze świetną fabułą :)

   Usuń
 8. U mnie zdecydowanie trafi na półkę Deadly Class :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po obejrzeniu serialu nie mogę się doczekać tego komiksu ;)

   Usuń
 9. Weterynarz z przypadku - na bank :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak samo! Kocham zwierzaki, a ten zawód jest dla mnie szczególnie interesujący :)

   Usuń
 10. 54 yr old Speech Pathologist Griff Kleinfeld, hailing from Victoria enjoys watching movies like Comanche Territory (Territorio comanche) and Skydiving. Took a trip to Teide National Park and drives a Viper. przekieruj tutaj

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty