"Milczenie" - Tim Lebbon | przedpremierowa recenzja


Milczenie

Tytuł: Milczenie
Autor: Tim Lebbon
Data premiery: 21.01.2020
Gatunek: Thriller
Ilość stron: 368

Ostatnio jestem w nastroju na mroczne historie. Kiedy trafiła mi się okazja przeczytać książkę, w której potwory przejmują szczyt łańcucha pokarmowego, byłam wniebowzięta. Na dodatek, miałam możliwość przeczytania jej przedpremierowo!


Opis fabuły

Kiedy ekspedycja w Mołdawii idzie niezgodnie z planem, świat staje w obliczu śmiertelnego zagrożenia.


Z odciętej od innych form życia jaskini wydostają się dotąd nikomu nieznane stworzenia, ludzi ogarnia panika. Nikt nie wie, jak z nimi walczyć. Wiadomo jedynie, że zwabia je dźwięk.


Czternastoletnia Ally może okazać się jedyną szansą na przeżycie dla swojej rodziny. Tracąc słuch w wypadku, zmuszona była nauczyć się żyć w kompletnej ciszy.


Opinia

Zapewne większość z Was czytała kiedyś książkę, w której nieodkryte stworzenia rozpoczynają polowanie na każdą żywą istotę. "Milczenie" jest w tym zakresie podobne i choć sama historia nie wyróżnia się tak znacząco, bohaterowie sprawiają, że jest wyjątkowa. 


Fabuła toczy się w okresie zaledwie paru dni. Niemniej, są one kluczowe dla ludzkości, gdyż w ciągu ich trwania wydarzyło się tak wiele. Akcja w odpowiednich momentach przyspieszała, dzięki czemu poszczególne dni się nie dłużyły. Autor z wprawą budował napięcie, pozostawiając mnie przejętą losem postaci. Wraz z nimi starałam się zachować kompletną ciszę w kulminacyjnych momentach.


Czytając "Milczenie" obserwujemy proces żałoby, rekonwalescencji i przełamywania własnych lęków. Niepełnosprawność Ally, która utraciła słuch w wyniku wypadku, została przedstawiona w interesujący sposób. Dziewczynka pokonała tę przeszkodę i nauczyła się wykorzystywać ją na swoją korzyść. Niestety, nie jestem w stanie powiedzieć, jak precyzyjnie została oddana utrata słuchu. 


Moją uwagę przykuł szczególnie rozwój postaci. Jestem pod wrażeniem drogi i zmian, jakie przeszli. Zaczynając tę tragiczną przygodę, pokazano nam, że każdy z nich miał swoje wady. W świecie przed apokalipsą, pracowali nad tym, by je przezwyciężyć. W świecie po, priorytety uległy drastycznej zmianie. Musieli stać się wyprani z uczuć, by przeżyć kolejne godziny. Czytelnikowi dane było zgłębić mroczne zakamarki ludzkiej psychiki. Okazuje się, iż w obliczu zagrożenia, jesteśmy w stanie dokonać czynów, które uznalibyśmy za bestialskie, a wszystko po to, by obronić najbliższych.


Główna bohaterka była zaskakująco dojrzała jak na swój wiek. Licząc sobie zaledwie czternaście lat, zachowywała się z powagą osoby dorosłej. Wyglądało to niemal nienaturalnie. Przypisać to jednak można jej utracie słuchu. Musiała wydorośleć nawet zanim doszło do międzynarodowej katastrofy.


Zmieniłabym w nieznacznym stopniu proporcje książki, gdyż jestem odrobinę zawiedziona jej zakończeniem. Zdecydowanie potrzebowałam wiedzieć więcej. Gdyby poświęcić dodatkowy czas na próby przetrwania w paraliżowanej przez wespy rzeczywistości, książka podobałaby mi się dużo bardziej. Niestety, nie jestem fanką otwartych zakończeń, a w tym wypadku sporo pozostawiono wyobraźni czytelnika.


Dobra informacja dla wszystkich fanów i osób zainteresowanych tą książką. Początkiem roku 2019 ukazała się jej filmowa adaptacja wykonana przez Netflix. Jeśli macie niedosyt przygód, może warto ją obejrzeć. :)

Ocena końcowa
(6/10)

Za możliwość przeczytania książki dziękuję
Znalezione obrazy dla zapytania zysk i ska

Komentarze

Popularne posty