"Z duchami przy wigilijnym stole" | recenzja

 


Tytuł: "Z duchami przy wigilijnym stole"

Autorzy: Scott Walter, James Henry

Data publikacji: 24.11.2020

Gatunek: Horror

Ilość stron: 504


Opis fabuły

Mistrzowska kolekcja niezwykłych opowieści, która przeraża i bawi, zapraszając czytelnika do podróży po świecie upiornych zjaw, poszukiwaczy przygód i nawiedzonych posiadłości.

Klasyczne opowieści o duchach, nie dających się wyjaśnić fenomenach, klątwach rodowych i niezwykłych wydarzeniach w wigilię Bożego Narodzenia autorstwa wielu wybitnych pisarzy, jak choćby Walter Scott i Henry James.

Zbiór opowieści przenosi czytelnika w czasy, kiedy w starych dworach skrzypiały schody, a świecę mógł zdmuchnąć podmuch wiatru lub… przechodzący duch. Napisane w różnych okresach historie prezentują pełen arsenał gotyckich motywów i nadprzyrodzonych zjawisk. Duch jest najstarszym i najtrwalszym motywem w literaturze – zmieniają się epoki, przemijają mody, jednak postać ducha niezmiennie pozostaje trwałym elementem naszej kultury popularnej od czasów szekspirowskich po dzisiejsze kinowe i serialowe fascynacje.


Opinia

Nie doczekałam się niestety obiecanego, mrocznego klimatu. Klasyczne opowieści o duchach nie będą do końca straszne, ale powinny zawierać przynajmniej nutkę grozy. Choć przejawiały się zjawy i strachy, tak naprawdę niewiele dla mnie wniosły.


Opowiadania osadzone są w czasach wiktoriańskich i elżbietańskich. Część z nich ma miejsce w okolicy świąt Bożego Narodzenia. Dotyczą one życia rodzinnego, codziennych trudów, a przede wszystkim losu, który nie zawsze bywa pomyślny. Czy oznacza to, że książka pomoże nam wczuć się w świąteczny nastrój? Nie do końca. W tym przypadku tytuł jest naprawdę mylący, gdyż większość historii nijak ma się do klimatu, którego mieliśmy prawo się spodziewać.


Dla osób, które świetnie odnajdują się w utworach klasycznych, może być to prawdziwa perełka. Językowo nie można in niczego zarzucić. Napisane są umiejętnie i z czyta się je z przyjemną łatwością.


Na język ciśnie mi się słowo "nudna". Nie tego się po niej spodziewałam. Oczywiście, nie są to opowieści współczesne, toteż nie można oczekiwać od nich cudów. Niemniej, czytanie ich sprawiało mi ogromną trudność. Część opowiadań porzuciłam w połowie, zupełnie niezainteresowana ich dalszym ciągiem.


Nie można jej jednak odmówić wspaniałego wydania. Poza twardą oprawą, otoczona jest obwolutą. Grzbiet prezentuje część ilustracji z przedniej okładki, a więc całość wspaniale prezentuje się na półce.

Ocena końcowa
(4/10)

Komentarze

Popularne posty