"Inaczej Niż Zwykle" Justin A. Reynolds | recenzjaTytuł: "Inaczej niż zwykle"

Autor: Justin A. Reynolds

Data publikacji: 01.03.2021

Gatunek: Literatura współczesna, młodzieżowa

Ilość stron: 416Opis fabuły


Zabawna i zarazem wzruszająca opowieść o decyzjach, które podejmujemy, ludziach, których wybieramy, i chwilach, dla których warto żyć.


Jack Ellison King. Mistrz bycia o krok od celu. Prawie najlepszy uczeń. Prawie dostał się do szkolnej drużyny. Prawie zdobył dziewczynę…


Kiedy Jack spotyka Kate na imprezie i rozmawia z nią aż do świtu, wie, że dla tej dziewczyny straci głowę. Jego życiowa klątwa bycia „prawie” wreszcie się skończyła.


To jednak skomplikowana historia miłosna… która „prawie” ma szczęśliwe zakończenie. Kate umiera i opowieść powinna się w tym miejscu zakończyć. A jednak tak się nie dzieje, bo śmierć ukochanej dziewczyny przenosi Jacka do chwili, gdy się poznali. Kate ponownie się zjawia – piękna, promienna i jak zawsze urocza. Jack nie wie, czy nie traci zmysłów, lecz zamierza zrobić wszystko, co w jego mocy, by zapobiec śmierci Kate. Wkrótce przekona się, że jego wybory będą miały określone konsekwencje. I będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest w stanie zrobić, aby ocalić tych, których kocha.


Opinia

Intrygował mnie koncept fabuły, choć pocztąkowo byłam nastawiona lekko sceptycznie, w końcu w koło odtwarzany jest ten sam okres czasu. Pomimo tego, naprawdę szybko wciągnęłam się w wir wydarzeń. Z ciekawością śledziłam poczynania głównego bohatera. Powtarzalność nie wpłynęła na przyjemność czytania czy prędkość akcji. Dobrze dopracowane detale sprawiły, ze dzięki temu książka zyskała tylko na wartości.


Najmocniejszą stroną "Inaczej niż zwykle" są bohaterowie, którzy wydają się niesamowicie realistyczni, popełniają błędy i finalnie także się na nich uczą. Autor stworzył ich, po czym wrzucił prosto w paszczę niemożliwych do wyjaśnienia wydarzeń. Jack był przeuroczy, choć w żadnym wypadku perfekcyjny. Starał się postępować możliwie jak najlepiej, w sytuacjach bez wyjścia. 


Podobnie wygląda to w przypadku romansu, który choć strasznie urzekający, nie był wcale najważniejszą częścią książki. Dominowała w niej droga do ocalenia siebie samego i odnalezienia wartości, które mają nam towarzyszyć w dorosłym życiu. Jest to opowieść o dorastaniu, braku zrozumienia i pracy nad sobą.


Jednym z moich ulubionych aspektów, nie tylko w tej książce, ale i we wszystkich innych, jest przedstawienie rodziny. Bliscy Jacka są wspierający i wieloktornie pojawiają się w powieści. Dzięki temu otrzymujemy realistyczny obraz życia, które dość często toczy się w obecności rodziców.


Lektura niesie również bardzo ważny przekaz, a mianowicie - nie możemy spędzić całego życia zadręczając się nad przyszłością i sposobami, by ją zmienić. Wspaniałe momenty rozgrywają się każdego dnia, a takie zachowanie sprawia, że tylko nas omijają.


Ocena końcowa

(8/10)

Komentarze

  1. Bardzo chcę przeczytać! Super, że bohaterowie są dobrze wykreowani, bo to dla mnie bardzo istotne :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty