Jarosław Grzędowicz "Pan Lodowego Ogrodu" tom 4 | recenzja

 


Tytuł: "Pan Lodowego Ogrodu - Księga IV"
Autor: Jarosław Grzędowicz
Data publikacji: 06.12.2021
Gatunek: Fantasy
Liczba stron: 880

Opis fabuły (od wydawcy)

Nikt nie wie, co się dzieje z grupą naukowców. Vuko Drakkainen ma ich odnaleźć i sprowadzić na Ziemię lub zabić i zatrzeć ślady. Z taką misją przybywa na Midgaard - świat kryjący w sobie rasę istot rozumnych oraz magię. Tymczasem, niektórzy już dawno zginęli, inni sięgnęli po magię i obwołali się bogami. Nikt nie chce wracać.

Żaden z nich nie odda łatwo władzy, jaką zdobył. Vuko przemierza krainy Midgaardu szukając sojuszników by ukończyć misję. Czy wykona zadanie?

Opinia

Udało się, wreszcie mogę poszczycić się, że przeczytałam "Pana Lodowego Ogrodu". Była to nieziemska przygoda i żałuję, że dopiero w tym roku wzięłam się za tę serię.

Mogę zarzucić autorowi, że ten tom był dużo bardziej chaotyczny w porównaniu z poprzednimi. Dalej jest naprawdę dobry, ale fabuła wydawała się nadmiernie rozciągnięta, szczególnie gdy dochodziło do scen walki. Logicznym byłoby założenie, że stworzone są w sposób dynamiczny, bez rozległych opisów 'krajoznawczych', ale tak niestety nie było. Czy przeszkodziło mi to w pozytywnym odbiorze lektury? Na szczęście nie. :)

Ponownie narracja prowadzona była z dwóch perspektyw - Vuko i Filara. I w tym momencie dochodzimy do bohaterów, którzy są kręgosłupem serii. Spełnili oni wszystkie moje oczekiwania. Dzięki nim chciało się do książki wracać i spędzać z nią długie godziny. W szczególności sarkastyczny Vuko, który dorasta do tego, by szczerze polubić Midgaard. Pierwsze skrzypce grał też Filar - dokonał on rzeczy, o których bym go nie podejrzewała.

Podoba mi się sposób, w jaki wykreowany został świat. Jego detale dobrze ze sobą współgrały i tworzyły spójny obraz średniowiecznego świata upstrzonego nowoczesnymi wynalazkami i Pieśnią Bogów.

Nie można zapomnieć o magii, która w Księdze IV przelewa się na każdym kroku. Mogliśmy podziwiać zdolności Pieśniarzy w pełnej krasie, na co tak bardzo czekałam.

Będę tęsknić za tą serią. Choć nie tak wyobrażałam sobie zakończenie, to i tak pozostanie ona w moim sercu.

Ocena końcowa
(8/10)


Komentarze

Popularne posty