"Zagrabione Życie i Inne Opowieści Niesamowite" Susan Hill | recenzja

 

Tytuł: "Zagrabione Życie i Inne Opowieści Niesamowite"

Autor: Susan Hill

Data publikacji: 04.05.2022

Gatunek: Horror, Groza

Liczba stron: 460


Opis fabuły (od wydawcy)

Susan Hill, niekwestionowana dama angielskiej powieści grozy, doskonale wie, jak wywołać dreszcz lęku. Od przerażającego sekretu naukowca w "Torbie podróżnej" do nieuchronnych konsekwencji wybryku rozpieszczonej Leonory w Lalce i śmiertelnego niebezpieczeństwa, jakie stwarza pewien obraz Wenecji w "Mężczyźnie z obrazu", opowieści Susan Hill wywołują autentyczny niepokój. Wyobraźnia i zręczność literacka autorki sprawiają, że jej opowiadania na długo zapadają w pamięć.

"Torba podróżna i inne opowieści niesamowite" to Susan Hill w najlepszym wydaniu, opowiadająca zatrważające i zaskakujące historie o udaremnionych ambicjach, przerażającej zemście i nadprzyrodzonych siłach, które pozostawią czytelników bez snu do późna w nocy.


Opinia

Wiadomo, że gdy Susan Hill zabiera się za napisanie grozy, to wyjdzie z tego coś dobrego. Podeszłam do lektury z mieszanymi uczuciami, gdyż jak to bywa w przypadku zbiorów opowiadań, nie wszystkie koniecznie muszą przypaść mi do gustu. Jakież pozytywne było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że w tym wypadku każda historia trzyma poziom i nie ma takiej, która w ogóle by mnie nie zainteresowała.

Bywały opowiadania, które wypadały nieco słabiej. Część z nich miała trochę niedociągnięć lub brakowało w nich należytego rozwoju, czy to postaci, czy też fabuły. Mimo wszystko, większość mi się podobała.

Książka ta nie jest może horrorem w klasycznym rozumieniu tego słowa, ale za to pięknie oddaje uczucie wcześniej wspomnianej grozy. Podczas czytania byłam zaniepokojona, z zapartym tchem przewracałam stronice, z których zaskakiwały mnie coraz to nowe straszydła. Wszystko to jest wynikiem porządnie stworzonej kompozycji - otoczenie niejednokrotnie okazywało się mroczne, odpychające, a czasem wręcz ohydne.

Przyjrzyjmy się jednak poszczególnym opowiadaniom, gdyż będzie to bardziej szczegółowa ocena. Historii jest łącznie siedem i wszystkie liczą sobie przyzwoitą długość, zaczynając od 32 do 124 stron.

"Zagrabione Życie" łączy w sobie zarówno grozę, horror, jak i science fiction. Całość wypada jednak nieco nijako. Jak dla mnie było to opowiadanie bardziej smutne niźli przerażające. Brakowało w nim elementu zaskoczenia, gdyż niektóre sceny okazały się dość przewidywalne. Jednak atmosfera okazała się pięknie wykreowana i przywodząca na myśl czasy wiktoriańskie.

"Lalka" to najdłuższa i najdziwniejsza historia, w której brakuje nieco wyjaśnień. Wydawałoby się, że autorka rozpisze bardziej szczegółowo tytułową lalkę. Pozostaje tajemnicą, jak konkretnie ona działa. W głowie mam dwa różne scenariusze, z których oba dotyczą demonicznego opętania. Dla mnie był to najsłabszy element całego zbioru.

"Mężczyzna z Obrazu" oferuje magiczny klimat, w którym snute są niepojęte opowieści. Historia została pięknie rozpisana, a detale, których nie brakowało, tylko nasilały poczucie grozy.

"Torba Podróżna" niezbyt mi się podobała. Może i zagranie jednego z bohaterów było dość mądre, ale całość była przewidywalna i niespecjalnie interesująca.

"Dwudziesty Pierwszy" jest najkrótszą historią w zbiorze, a zarazem jedną z bardziej nietypowych. Autorka postawiła raczej na to, by czytelnik sam nakreślił sobie odpowiedzi na pytania, które naturalnie pojawiają się podczas czytania. Nie mamy podanych jasnych rozwiązań.

"Alice Baker" to, moim zdaniem, najlepsze z opowiadań. Wywołało we mnie masę uczuć, a całość była nie tylko bardzo dobrze napisana, ale też bardzo interesująca. Ogółem stworzona została piękna atmosfera grozy, więc z niepokojem czekałam na to, co przytrafi się tytułowej Alice Baker. Zakończenie nie rozczarowało!

"Frontowy Pokój" to niezwykle niepokojąca opowiastka, która zdecydowanie podpada pod kategorię horroru. Dla mnie była to najstraszniejsza fabuła ze wszystkich zebranych w książce. Zdecydowanie autorce udało się stworzyć nieszablonową historię.

 

Ocena

(6/10)

Komentarze

Popularne posty