"Mroczne Umysły" Alexandra Bracken | recenzja

 


Tytuł: "Mroczne Umysły"

Autor: Alexandra Bracken

Data publikacji: 17.08.2022

Gatunek: Fantasy, Dystopia

Liczba stron: 480


Opis fabuły (od wydawcy)

Tajemnicza choroba zabiła większość amerykańskich dzieci. Ruby przeżyła, ale podobnie jak reszta ocalałych, została z czymś gorszym niż wirus. Przerażające umiejętności, których nie może kontrolować, naznaczają jej codzienność. Rodzice Ruby, naciskani przez rząd, wysyłają córkę do Thurmond – brutalnego, stanowego obozu rehabilitacyjnego, gdzie dziewczyna nauczy się, co to strach oraz jak tłumić moce. Ale co, jeśli trenowanie unikalnych predyspozycji, które posiadają młodzi wybrańcy, jest jedyną szansą na przeżycie dla całej jej generacji?


Opinia

Ostatnimi czasy dystopie nie cieszą się aż tak wielką popularnością. Na szczęście nowe wydanie "Mrocznych Umysłów" pozwala nam ponownie zanurzyć się w tę tematykę. Co najlepsze, książka przechodzi próbę czasu i zachwyca nawet współczesnych odbiorców.

Językowo jest to też naprawdę porządna pozycja. Nawet jeśli nie okażecie się fanami powieści, to myślę, że będzie w stanie docenić warsztat pisarski autorki. 

Choć fabułę można uznać za raczej mało skomplikowaną, to powieść cechuje się unikatowym klimatem i niezwykle wartką akcją. Dzięki temu połączeniu prezentuje się ona w tak pozytywnym świetle. Miałam wrażenie, że cały czas coś się działo. Ruby niemalże nie mogła zaznać wytchnienia.

Książka ma to do siebie, że pomimo fantastycznych elementów wydaje się naprawdę realna. Wydaje się, jakby przedstawiony scenariusz mógł wydarzyć się w dowolnym momencie. Dodaje do powagi i znaczenia przedstawionym wydarzeniom.

Autorka zrobiła świetną robotę w tworzeniu realistycznych bohaterów. Mimo wszystko nie oszczędza im ona cierpień. Lektura doskonale oddaje utrapienia, które towarzyszą pozostałym nastolatkom. Zostali oni naprawdę doświadczeni przez los, bo choć oszczędzono im śmierci, to są oni ścigani i postrzegani jako gorsi. Ponadto dochodzą jeszcze ich umiejętności, które można by nazwać "nienaturalnymi". Osiągnięcie namiastki kontroli nad tymi mocami wymaga ogromnego wysiłku i długich godzin szkolenia. Nie jest to coś, co można po prostu zignorować.

Bardzo podziwiam bohaterów tej książki, a w szczególności Ruby. Nikt nie powinien doświadczyć tego, przez co przeszła ta dziewczyna. Jej tragiczny los rozpoczął się gdy miała zaledwie 10 lat! Jest to po prostu niewyobrażalne, jak silna musiała ona być, by nie zwariować. W zasadzie od dziecka zmuszona była do przebywania w obozie, z dala od swojej rodziny i jakiegokolwiek wsparcia! Gdy dowiedzieliśmy się, co tak naprawdę stało się z jej rodzicami, moje serducho pękło na pół.


Ocena końcowa

(9/10)

Komentarze

  1. To moje klimaty! Uwielbiam czytać dystopie, to dla mnie taki powrót do moich początków czytania

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty