"The Atlas Six" - Olivie Blake | recenzja


 

Tytuł: "The Atlas Six"

Autor: Olivie Blake

Data publikacji: 12.10.2022

Gatunek: Fantastyka

Liczba stron: 480


Opis fabuły (od wydawcy)

Sześcioro kandydatów. Tylko pięcioro zostanie wybranych. Jak daleko posuną się, by zdobyć tajemnice skryte w magicznej bibliotece?...

Towarzystwo Aleksandryjskie, najlepsze na świecie, tajne stowarzyszenie magicznych naukowczyń i opiekunów utraconej wiedzy największych cywilizacji starożytności, jest gotowe na przyjęcie nowych członków. Ci, którym się to uda, zapewnią sobie życie w bogactwie, władzy i prestiżu wykraczającym poza ich najśmielsze marzenia. Co dekadę sześciu najbardziej utalentowanych magów na świecie walczy o miejsce w organizacji...


Opinia

Uważam, że wątek mrocznej akademii nie ma sobie równych. Akcja książek z taką tematyką toczy się na tle naukowym, czy też uniwersyteckim. Najczęściej wiedza i dążenie do jej uzyskania stanowią priorytet dla bohaterów. Tak właśnie było w przypadku "The Atlas Six".

Jest to zdecydowanie lektura, która w głównej mierze opiera się na bohaterach i ich rozwoju. Zdarzają się tutaj ciekawe momenty fabularne i wartka akcja, ale to nie są elementy dominujące. W niczym to jednak nie przeszkadza. Posiada ona bowiem wyjątkowy klimat, który zachwyca.

W "The Atlas Six" spotykają się perspektywy wielu postaci, przez co narracja jest urozmaicona. Pozwala nam to na dokładne zapoznanie się z różnymi fragmentami historii. Uzyskujemy też wgląd w fakty, które w innym przypadku nie byłyby nam znane. Znakomicie wpływa to na rozszerzenie świata przedstawionego.

Przede wszystkim, piekielnie przywiązałam się do bohaterów. Są oni tak bardzo unikatowi i tak różni od siebie, że tworzą strasznie ciekawe połączenie, szczególnie gdy ze sobą konkurują. Autorka świetnie sobie poradziła jeśli chodzi o detale interakcji między nimi. Byłam wciągnięta w ich rywalizację i wątpliwe sojusze. Każda rozmowa i każde przemyślenie było fascynujące. Przeżywałam wszystko w takim stopniu, jakby każda postać była mi bliska. Świadczy to o genialnym warsztacie Olivie Blake.

System magii był kolejnym elementem, który przypadł mi do gustu. Przez to, że specjalne umiejętności są rzeczą niemalże codzienną w świecie przedstawionym, bohaterowie mogą posługiwać się nimi bez ograniczeń. Poza tym prawie każda postać miała jakąś unikatową, specjalną moc, przez co całość książki stawała się jeszcze ciekawsza. Tym bardziej, gdy posiadacze tych umiejętności ze sobą współpracowali

Książka stanowi dobry przykład tego, że wiedza niekiedy korumpuje. Ta puenta stanowiła wisienkę na torcie całości. Oczywiście mam już zamówiony drugi tom i z niecierpliwością wypatruję jego premiery!


Ocena końcowa

(10/10)


Komentarze

Popularne posty