Okrutny Książę
Tytuł: Okrutny Książę
Autor: Holly Black
Data publikacji: 19.09.2018
Gatunek: Fantasy
Ilość stron: 420


Ostatnimi czasy przyciąga mnie tematyka elfów i magicznych, barwnie wykreowanych, a jednocześnie niebezpiecznych światów. Okazało się, że Holly Black dostarczyła mi dokładnie tego, czego potrzebowałam wraz z wydaniem "Okrutnego Księcia".


Opis fabuły

Barwne krajobrazy, uczty, tańce i mnogość otaczającej przyrody, kraina Elysium może wydawać się miejscem sielankowym, jednak wyłącznie dla przynależących do niej elfów. Większość mieszkańców nie darzy szacunkiem nędznych śmiertelników, takich jak bliźniaczki Jude i Taryn, które trafiły tutaj przed dziesięcioma laty wraz ze swoją przybraną starszą siostrą, pół-elfką, Vivienne. Spędzając pierwsze lata życia między zwykłymi ludźmi, rodzeństwo nie spodziewało się, że pewnego dnia do ich drzwi zawita biologiczny ojciec Vivienne, zamierzając wrócić z nią i jej matką do Elysium. Na skutek stawianego przez rodziców oporu, rządny krwi Madoc, generał Najwyższego Króla Elfów, morduje ich oboje. W rama kodeksu "honoru", mężczyzna zabiera dziewczynki ze sobą, wychowując je wśród wyższych klas. 


Zagubione siostry Duarte nie mają łatwego startu w swoim życiu. Żałobę utrudniają im mieszkańcy ich nowego domu, którzy uwielbiają poniżać ludzi. Akcja utworu toczy się wokół najmłodszej z nich, Jude. Dziewczyna nie zamierza być bezczynna wobec obelg i utarczek, szczególnie ze strony rówieśników, z których najokrutniejszy jest książę Cardan. Zacięcie ćwiczy, aby zostać rycerzem i tym samym własnoręcznie zapracować na szacunek elfów. Wbrew wszelkim przeciwnościom losu, postanawia sprawić, aby Elysium należało także do niej i dorasta do tego, by wyzwać kapryśnego księcia i zakończyć swoje cierpienie. Pod czujnym okiem przyszywanego ojca, którego z czasem nauczyła się kochać, szkoli się w szermierce w oczekiwaniu na turniej, który może wszystko odmienić.


"And despite myself, despite what he’d done and what he was, I came to love him.
 I do love him.
It’s just not a comfortable kind of love."


Opinia

Zakochałam się w wykreowanych przez Holly Black bohaterach, którzy wydawali się niezwykle "żywi". Choć książka nie była bardzo długa, autorka zdołała stworzyć postaci o skomplikowanej osobowości, które dorastają wraz z kolejnymi kartami książki. Nikt nie jest zupełnie mdły, widać ich charakter i to, że każdy ma ukryte motywy, którymi się kieruje i bagaż doświadczeń, który wpływa na ich obecne zachowania.


Jude stanowi świetną główną bohaterkę, nie pozwala, aby inni determinowali jej los. Ilekroć zostaje poniżona, za każdym razem podnosi się mądrzejsza, zachowując honor i dumę. Nie zamierza być tak potulna jak Taryn. Choć nie zawsze jej decyzje są moralne, obserwuje się je, zacięcie życząc jej powodzenia. Strasznie podoba mi się, że podejmowane przez nią wybory nie były przewidywalne, dzięki czemu śledziłam historię z zapartym tchem, oczekując kolejnego posunięcia w tej grze o godne życie.


Jude i Cardan od Mélanie Bourgeois

Holly Black stworzyła niesamowitą historię, która choć oparta na znanych motywach, nieustannie mnie zaskakiwała. Zwroty akcji miejscami "zwalały mnie z krzesła". Do końca próbowałam rozgryźć, kto tu tak naprawdę jest wrogiem. Jude i Cardan zrobili świetną robotę, wciągając mnie w swoje utarczki, które nie są takie, jakby się to na pierwszy rzut oka wydawało. Gorąco polecam ten zadziwiający świat, gdzie elfy, które nie są zdolne do kłamstwa, prowadzą intrygi będące w stanie postawić cały świat na głowie, a wszystko to w imieniu władzy.


Pozycję udało mi się skończyć w ciągu jednego wieczora. Dynamiczna fabuła i interesujące postaci wciągnęły mnie w świat mrocznego Elysium, który z trudem opuściłam dopiero po zakończeniu książki. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że kolejny tom tej serii złapię od razu po jego publikacji, gdyż jestem głodna dalszych knowań w tym pozornie pięknym lecz bardzo niebezpiecznym świecie. 


Ocena końcowa
(9/10)

Komentarze

  1. Całkowicie w klimacie mojej siostry, podsunęłaś mi świetny pomysł na prezent świąteczny! 😊

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty