Down Among the Sticks and BonesTytuł: Down Among the Stick and Bones
Autor: Seanan McGuire
Data publikacji: 13.06.2017
Gatunek: Fantasy
Ilość stron: 187


Zakochana w wykreowanych przez Seanan McGuire światach, do których udawały się niezrozumiane dzieci, chciałam jak najszybciej sięgnąć po następną książkę serii (która stanowi prequel). Nie mogłam się doczekać kolejnej dawki dziwności i mroku, tak doskonale wyważonych. Autorka mnie nie zawiodła!


Opis fabuły

Historia skupia się na przygodach bliźniaczek Jack i Jill, przed ich obecnością w szkole Eleanor West. Przyszły one na świat w rodzinie pracoholików, którzy nie brali pod uwagę dobra własnych córek, a ważne były jedynie pozory idealnie ułożonych dzieci. Stąd zaplanowali przyszłość dziewczynek, nie zwracając uwagi na ich osobowość i faktyczne zainteresowania. Jack miała być uosobieniem małej księżniczki, przystrojona przez swoją matkę w różowe sukienki i kokardy, nie mogła wychodzić na zewnątrz, żeby przypadkiem nie zniszczyła ubrań (oh!). Natomiast Jill była typową chłopczycą, zachęcaną przez ojca do uprawiania sportu. Miała zastąpić syna, którego pragnął. Ich życie nie było łatwe, bo w oczach swoich rodziców były jedynie gliną, którą mogli ukształtować, by doskonale pasowała do obrazka perfekcyjnej rodziny. Bliźniaczki były wspierane przez babcię, która rozumiała, że w przyszłości Jack i Jill mogą mieć zupełnie inne upodobania i nic nie będzie stało im na przeszkodzie.


“She had tried to make sure they knew that there were a hundred, a thousand, a million different ways to be a girl, and that all of them were valid, and that neither of them was doing anything wrong.” 


Gdy w wieku dwunastu lat dziewczynki zaczęły zadawać sobie pytanie "dlaczego?" są traktowane tak odmiennie, odnalazły drzwi w szafie w starym pokoju ich babci. Choć może to się kojarzyć z opowieściami rodem z Narnii, to dziewczyny nie miały tyle szczęścia. Trafiły do nielogicznego, strasznego świata, który od początku oczekiwał od nich trudnych decyzji. “The Moors exist in eternal twilight, in the pause between the lightning strike and the resurrection. They are a place of endless scientific experimentation, of monstrous beauty, and of terrible consequences.” 


Kraina Moor pozwoliła im zdecydować, jak będzie wyglądać ich przyszłość.

jill_postcard1-1
Oficjalna ilustracja od Rovina Cai

Opinia

Po raz kolejny autorka zaskoczyła mnie sposobem, w jakim zamieściła tak wartościowe przesłanie przy okazji tworząc krótkie dzieło, które czyta się z nieskrywaną przyjemnością. Książka porusza ważny temat roli płci w społeczeństwie i robi to w cudowny, skuteczny sposób. 


“The concept that perhaps biology was not destiny, and that not all little girls would be pretty princesses, and not all little boys would be brave soldiers.”


Jack była moją ulubioną bohaterką, tak samo jak w pierwszej części. McGuire świetnie rozwinęła osobowości postaci, dzięki czemu widać, jak bardzo różnią się od siebie bliźniaczki. Obie znalazły miłość w tym nieprzyjaznym świecie, choć zostały przez nią ukształtowane na zupełnie różny sposób. Jack oddała się nauce i ciężkiej pracy, pomagając doktorowi i ludziom z wioski, a Jill została ze swoim Panem, wampirem, który rządził ludnością i opływała w luksusy. Protagonistki dorastały w świecie, który nie wybacza, walcząc o przetrwanie. Wszystko, przez co przeszły, wyzwoliło ich wewnętrzne potwory i tłumaczy zachowania i decyzje, które obserwowaliśmy pod koniec tomu "Every Heart a Doorway".


"Down Among the Sticks and Bone" stanowi opowieść o miłości, oczekiwaniach i rolach, które przyjmujemy, żeby przetrwać. Moje oczekiwania zostały spełnione w zupełności. Druga część serii nie straciła niezwykłości towarzyszącej części pierwszej. Obie trzymały wysoki poziom, a autorka wręcz poprawiła swój talent do tworzenia światów zawiłych, jednocześnie groźnych i barwnych, które z upodobaniem eksplorowałam wraz z bohaterkami. Tytuł trafił do moich absolutnych ulubieńców i na pewno niejednokrotnie do niego wrócę, ponieważ czytanie go sprawia mi radość, wywołując przy tym chęć do refleksji o funkcjonowaniu społeczeństwa i roli płci w nim. Z całego serca polecam to arcydzieło i zabieram się za następny tom!


Ocena końcowa
(10/10)

Komentarze

  1. Historia wydaje się bardzo ciekawa, muszę koniecznie sprawdzić! 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Z trochę innej beczki... interesuje mnie serwis drzwi w Krakowie i okolicach - https://kniz.pl/serwis-okien-i-drzwi/Czy ten jest w porządku? Ewentualnie gdzie warto pytać, gdzie szukać?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty