Harda Horda - magia kobiecej siłyTytuł: Harda Horda
Autorki: Ewa Białołęcka, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Ilustratorki: Magdalena Babińska, Karolina Byrska
Data publikacji: 08.03.2019
Gatunek: Fantasy
Ilość stron: 390


Wielokrotnie wspominałam, że moje doświadczenia z antologiami bywały różne. Niektóre wspominam pozytywnie, a o innych wolałabym zapomnieć. Jednak, kiedy usłyszałam, że dwanaście polskich pisarek podjęło zamiar współpracy i stworzenia wyjątkowego dzieła na dzień kobiet, wiedziałam, że muszę przeczytać tę książkę.


Opis fabuły

Nie zarysuję Wam dokładnej fabuły dwunastu opowiadań, gdyż są one stosunkowo krótkie i najlepiej doświadczyć ich samemu. 

Antologia skupia się na tematyce przekraczania granic. Autorki stworzyły własną tego interpretację, każda z nich opracowała ten motyw na sposób wyjątkowy. Przeniosły one na kartki swoje ograniczenia, czy obawy, a także problemy współczesnego świata. Przekroczyły granice czasoprzestrzeni, własnej strefy komfortu, a nawet śmierci. Pojawiają się opowiadania zarówno smutne, jak i pouczające. Część jest ekscytujących, a reszta daje nam do myślenia. 


Opinia

Strasznie podoba mi się idea autorek! Choć podany został jeden temat, utwory nie mogły się od siebie bardziej różnić. Wszystkie są wyjątkowe na swój sposób. Uwielbiałam te mroczne, te smutne oraz te magiczne. Każdy na pewno odnajdzie coś dla siebie.


Część autorek jest zadziorna, pisze z charakterem, inne potrafią przyprawić nas o gęsią skórkę, a reszta pozostawia nas kwestionujących wybory bohaterów. Przy tej książce można zarówno śmiać się, jak i płakać.


Nieudolna próba przeżycia podczas apokalipsy zombie? A może nekromanta, który próbuje pozbyć się ducha z posiadłości? Wszystkie historie niosły przekaz i wartości, za co muszę Panie pochwalić. Udało im się w dość niewielu stronach zawrzeć tyle emocji, ile niektórym nie udaje się przez całą książkę!


Do tego każda z zaprezentowanych historii zawierała unikatową ilustrację, która pomagała wczuć się w klimat. Poniżej zdjęcia dwóch z nich, z moich ulubionych opowiadań.

"Dokąd odeszły cienie" - Magdalena Kubasiewicz

"Dokąd odeszły cienie" to niezwykła historia nekromanty, Noaha, który w obliczu swojej pracy został postawiony przed trudnym wyborem moralnym.

"Zielona Zemsta" - Aneta Jadowska

"Zielona zemsta" ma lżejszy charakter. Odnajdziemy w niej elementy humoru i przesłodkiej zemsty, zrodzonej ze sprytu.


Jest to naprawdę świetna antologia. Nie było opowiadania, które w ogóle nie przypadłoby mi do gustu, a to wiele znaczy! Zdecydowanie będę chciała poczytać więcej tytułów od Pań, które stworzyły Hardą Hordę!

Ocena końcowa
(9/10)

Komentarze

 1. Nie wiem jak sama treść książki, ale ilustracje są absolutnie cudowne :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tej książki :/ Ilustracje robią wrażenie, zachęcają do czytania 😊 Pozdrawiam cieplutko 🙂

  OdpowiedzUsuń
 3. Super. Te ilustracje tez piekne. Czas wreszcie cos fajnego poczytac a nie tylko ksiazeczki dla dzieci ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Recenzji nie czytam, bo jestem właśnie w trakcie lektury antologii, ale jak skończę, to chętnie wrócę i porównam nasze doznania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubie opowiadania fantasy. Właśnie dzis polecono mi ta antologie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie zestawienia i w marcu też skusilam się na czytanie kobiet i o nich samych, szkoda że nie miałam pojęcia wcześniej o tej książce bo w tym miesiącu już jej nie wcisnę 😜

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa książka z fajnymi ilustracjami ^^ myślę że sięgnę przy najbliższej okazji :)
  trapped-in-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy zabieg literacki. Jeszcze nie spotkałam się z książką, która byłaby napisana przez tylu autorów. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zawsze sceptycznie podchodzę do antologii opowiadań. Zdecydowanie bardziej wolę dłuższą formę. Ale skoro przy tej można się naprawdę dobrze bawić to może dam jej szansę ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety nie znam tej książki , ale jestem teraz co raz bardziej zainteresowana 😊

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie znam ale ilustracje w niej są przepiekne. Wole raczej dłuższe formy ale moze sie skusze :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka wogole mi nie znana ale może ja przeczytam bo mnie zainteresował Obserwuje zapraszam do siebie https://beautylilly87.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam czytać opowiadania (chociaż kiedyś wolałam dłuższe utwory), dlatego z chęcią sięgnę po tę pozycję. Literatura dla kobiet pisana przez kobiety jest ostatnio moim numerem jeden :) No i same ilustracje zachęcają! :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty