Najciekawsze Premiery CzerwcaMiłego dnia, kochani!

Oficjalnie zaczęłam najdłuższe wakacje mojego życia. Okazało się, że nadeszły one wraz z niesamowitymi premierami, na które długo czytałam. Wykorzystam maksymalnie czas, by nadrobić zaległości i zatopić moje czytelnicze ząbki w te cudowne książki, które na rynku ukażą się lada dzień!


Premiery polskojęzyczne

Złodziejka magii - Lisa Maxwell


Data premiery: 19.06.2019
Gatunek: Fantasy
Źródło

Krótki opis wydawcy:


Esta straciła rodziców. Ukradziono jej życie. A wszystko, co wiedziała o magii, okazało się kłamstwem. Sądziła, że Księga Tajemnic skrywa klucz do wyzwolenia Maginów spod terroru Zakonu. Tymczasem okazała się źródłem śmiertelnego zagrożenia. Teraz potężną moc Księgi nosi w sobie Harte, towarzysz Esty. Aby okiełznać złowrogą siłę, muszą odnaleźć cztery bezcenne artefakty – prastare kamienie, rozsiane po całym kontynencie. To prawdziwe wyzwanie, bo świat poza Nowym Jorkiem jest zupełnie inny, niż się tego spodziewali…Królowa Mroku i Powietrza - Cassandra Clare

13541056
(zdjęcie okładki oryginalnej, gdyż polska wersja jeszcze nie została opublikowana)

Data premiery:  19.06.2019

Gatunek: Fantasy
Źródło

Krótki opis wydawcy:


A jeśli ceną prawdziwej miłości jest potępienie?
Niewinna krew została przelana na podwyższeniu w Sali Narad, świętej twierdzy Nocnych Łowców. Po tragicznej śmierci Livii Blackthorn Clave znalazło się na krawędzi wojny domowej. Część rodziny Blackthornów udaje się do Los Angeles, by tam szukać źródła choroby niosącej zagładę czarownikom.
Tymczasem Julian i Emma desperacko usiłują zapomnieć o swojej zakazanej miłości i wyruszają z niebezpieczną misją do krainy Faerie, by odzyskać Czarną Księgę Umarłych. Na Dworach odkryją tajemnicę, która może obalić w gruzy świat Nocnych Łowców i otworzyć mroczną drogę w przyszłość, jakiej nikt sobie nawet nie wyobrażał.

Wyścig z czasem trwa. Emma i Julian muszą ocalić świat Nocnych Łowców, zanim zabójcza moc klątwy parabatai zniszczy ich samych i wszystkich, których kochają.


Sub Rosa - Anna Jurewicz

45719892

Data premiery: 24.04.2019
Gatunek: Fantasy
Źródło

Krótki opis wydawcy:


"Sub Rosa" to opowieść o przygodzie, tajemnicy i poznawaniu samego siebie.
Dwudziestotrzyletnia Róża wraca do Polski, żeby podjąć naukę na Uniwersytecie Łysogórskim. To pierwsza wyższa uczelnia w kraju, która naucza arkanów magii.

Zaczynanie wszystkiego od początku nie jest łatwe, ale Róża jest zdeterminowana, żeby wreszcie poczuć się gdzieś „jak w domu”. Pomagają jej w tym przyjaciele: Wega i Corveusz. Ważną rolę w jej życiu zaczyna odgrywać zacieśniająca się znajomość z najmłodszym profesorem uniwersytetu – Jonaszem Widem, który uczy czytania w myślach.


Z właściwą sobie niefrasobliwością Róża początkowo ignoruje dziwne rzeczy, które zaczynają dziać się wokół niej, aż w końcu wydarza się coś, co odmieni jej życie na zawsze.


Siedmiu mężów Evelyn Hugo - Taylor Jenkins Reid

Siedmiu mężów Evelyn Hugo

Data premiery: 05.06.2019
Gatunek: Literatura współczesna
Źródło

Krótki opis wydawcy:


To spotkanie zmieni życie Monique. Młoda dziennikarka dostaje propozycję przeprowadzenia wywiadu z Evelyn Hugo – aktorką, która ma za sobą imponującą karierę w Hollywood. Warunek jest jeden: ta rozmowa nie może zostać opublikowana przed śmiercią artystki. Evelyn opowiada o tym, jak wyrwała się z biedy i trafiła do wymarzonego świata kina. Sława, pieniądze, skandale i blask reflektorów… W Hollywood nikt nie jest bez grzechu. Dlaczego Evelyn ma za sobą aż siedem małżeństw? Kogo kochała naprawdę? Jej życie kryje tajemnice, które nigdy nie powinny trafić na pierwsze strony gazet.


Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów Marilyn Monroe i Audrey Hepburn! Gdyby Evelyn Hugo istniała naprawdę, byłaby ich najlepszą przyjaciółką albo… największą konkurentką


Maszyny takie jak ja - Ian McEwan


Maszyny takie jak ja

Data premiery: 05.06.2019
Gatunek: Science Fiction
Źródło

Krótki opis wydawcy:


CO CZYNI NAS LUDŹMI? TO, CO ROBIMY, CZY TO, JACY JESTEŚMY?

CZY MASZYNA MOŻE ZROZUMIEĆ LUDZKIE SERCE?

Wielka Brytania przegrała wojnę o Falklandy, Margaret Thatcher walczy z Tonym Bennem o władzę, a Alan Turing osiąga przełom w pracy nad sztuczną inteligencją. W świecie nie do końca podobnym do tego, który znamy, dwoje kochanków zostanie poddanych próbie wykraczającej poza ich zdolność rozumowania.

Londyn, lata 80. XX wieku w alternatywnej rzeczywistości. Charlie, lekkomyślnie dryfujący przez życie i unikający jak ognia pełnoetatowej pracy, jest zakochany w Mirandzie, błyskotliwej studentce, która skrywa straszliwy sekret. Gdy Charliemu udaje się wreszcie zarobić nieco więcej pieniędzy, kupuje Adama, należącego do pierwszej partii syntetycznych ludzi. Wspólnie z Mirandą konfigurują jego osobowość. Ten niemal doskonały okaz ludzki – piękny, silny i mądry – stworzy z Charliem i Mirandą miłosny trójkąt. Wkrótce jednak cała trójka stanie przed głębokim dylematem moralnym...


Czyste serce - Jennifer L. Armentrout


Data premiery: 19.06.2019
Gatunek: Fantastyka
Źródło

Krótki opis wydawcy:


Istnieją pragnienia, ale istnieje też przeznaczenie… 
Przepowiednia mówi, że Alex stworzona jest do wielkich rzeczy, co wcale nie jest fajne, zwłaszcza, że Seth, z którym jest w dziwny sposób połączona, pojawia się wszędzie tam, gdzie ona. Na sali treningowej, przed klasą, a także notorycznie w jej pokoju – co zupełnie jej się nie podoba.
Istnieją również dobre strony ich więzi, która na przykład blokuje jej koszmary, gdy ponownie przeżywa straszne wydarzenia z udziałem matki. Nie ma jednak wpływu na zakazane uczucie, jakim Alex darzy czystokrwistego Aidena.
Kiedy daimony infiltrują Przymierze i atakują uczniów, bogowie wysyłają zabójcze furie, wyznaczając im zadanie, aby pozbyć się wszelkiego zagrożenia dla samych siebie, szkoły i… Alex. Wszędzie panoszą się hordy mrocznych stworzeń, w dodatku Sethowi zagraża tajemnicza, śmiercionośna siła.

Jeśli w sprawy mieszają się bogowie, niektórych decyzji nie uda się cofnąć.Aru Shah i pieśń śmierci - Roshani Chokshi


Aru Shah i pieśń śmierci Kroniki Pandawów Tom 2 - Roshani Chokshi | okładka

Data premiery: 19.06.2019
Gatunek: Fantasy
Źródło

Krótki opis wydawcy:

Aru dopiero zaczyna rozumieć, na czym polega cała historia z Pandawami, kiedy Innoświat wpada w panikę. Zaginął łuk i strzała boga miłości, a złodziej nie bawi się w Amora, lecz zamienia ludzi w pozbawionych serca zombi - maszyny do zabijania. Jakby tego było mało, o kradzież zostaje posądzona Aru. Jeżeli do następnej pełni Księżyca nie znajdzie strzały, zostanie wygnana z Innoświata. Na zawsze.

Ale szczęście w nieszczęściu, że nie będzie musiała jej szukać sama. Aru i jej duchowa siostra Mini stworzą drużynę z Brynne - niezwykle silną dziewczyną, która wie więcej, niż się wydaje, oraz Aidenem - chłopcem z naprzeciwka, który skrywa wiele sekretów...

Wspólnie będą walczyć z demonami, podróżować przez migotliwą i niebezpieczną krainę węży, by odkryć, że ich nieprzyjacielem jest zupełnie ktoś inny, niż się spodziewali.


Premiery anglojęzyczne


The Grief Keeper - Alexandra Villasante

34522727

Data premiery: 11.06.2019
Gatunek: Młodzieżowa literatura współczesna 
Źródło

Krótki opis wydawcy:


Seventeen-year-old Marisol has always dreamed of being American, learning what Americans and the US are like from television and Mrs. Rosen, an elderly expat who had employed Marisol's mother as a maid. When she pictured an American life for herself, she dreamed of a life like Aimee and Amber's, the title characters of her favorite American TV show. She never pictured fleeing her home in El Salvador under threat of death and stealing across the US border as "an illegal", but after her brother is murdered and her younger sister, Gabi's, life is also placed in equal jeopardy, she has no choice, especially because she knows everything is her fault. If she had never fallen for the charms of a beautiful girl named Liliana, Pablo might still be alive, her mother wouldn't be in hiding and she and Gabi wouldn't have been caught crossing the border.

But they have been caught and their asylum request will most certainly be denied. With truly no options remaining, Marisol jumps at an unusual opportunity to stay in the United States. She's asked to become a grief keeper, taking the grief of another into her own body to save a life. It's a risky, experimental study, but if it means Marisol can keep her sister safe, she will risk anything. She just never imagined one of the risks would be falling in love, a love that may even be powerful enough to finally help her face her own crushing grief.


The Grief Keeper is a tender tale that explores the heartbreak and consequences of when both love and human beings are branded illegal.


The Evil Queen - Gena Showalter

40242200

Data premiery: 25.06.2019
Gatunek: Fantasy
Źródło

Krótki opis wydawcy:


Welcome to the Forest of Good and Evil. A dream come true, and a living nightmare.

Evil isn’t born, it’s made. One thought and action at a time. Take a good look at what you’ve made.

Far, far away, in the realm of Enchantia, creatures of legend still exist, magic is the norm and fairy tales are real. Except, fairy tales aren’t based on myths and legends of the past—they are prophecies of the future.

Raised in the mortal realm, Everly Morrow has no idea she’s a real life fairy tale princess—until she manifests an ability to commune with mirrors.

Look. See… What will one peek hurt?

Soon, a horrifying truth is revealed. She is fated to be Snow White’s greatest enemy, the Evil Queen.

With powers beyond her imagination or control—and determined to change Fate itself—Everly returns to the land of her birth. There, she meets Roth Charmaine, the supposed Prince Charming. Their attraction is undeniable, but their relationship is doomed.


As bits and pieces of the prophecy unfold, Everly faces one betrayal after another, and giving in to her dark side proves more tempting every day. Can she resist, or will she become the queen—and villain—she was born to be?


Soul of the Sword (Shadow of the Fox #2) - Julie Kagawa 

41733208

Data premiery: 25.06.2019
Gatunek: Fantasy
Źródło

Krótki opis wydawcy:


One thousand years ago, a wish was made to the Harbinger of Change and a sword of rage and lightning was forged. Kamigoroshi. The Godslayer. It had one task: to seal away the powerful demon Hakaimono.

Now he has broken free.

Kitsune shapeshifter Yumeko has one task: to take her piece of the ancient and powerful scroll to the Steel Feather temple in order to prevent the summoning of the Harbinger of Change, the great Kami Dragon who will grant one wish to whomever holds the Scroll of a Thousand Prayers. But she has a new enemy now. The demon Hakaimono, who for centuries was trapped in a cursed sword, has escaped and possessed the boy she thought would protect her, Kage Tatsumi of the Shadow Clan.


Hakaimono has done the unthinkable and joined forces with the Master of Demons in order to break the curse of the sword and set himself free. To overthrow the empire and cover the land in darkness, they need one thing: the Scroll of a Thousand Prayers. As the paths of Yumeko and the possessed Tatsumi cross once again, the entire empire will be thrown into chaos. 


Storm and Fury - Jennifer L. Armentrout 


40291564

Data premiery: 11.06.2019
Gatunek: Fantasy, Paranormal
Źródło

Krótki opis wydawcy:


Eighteen-year-old Trinity Marrow may be going blind, but she can see and communicate with ghosts and spirits. Her unique gift is part of a secret so dangerous that she’s been in hiding for years in an isolated compound fiercely guarded by Wardens—gargoyle shape-shifters who protect humankind from demons. If the demons discover the truth about Trinity, they’ll devour her, flesh and bone, to enhance their own powers.


When Wardens from another clan arrive with disturbing reports that something out there is killing both demons and Wardens, Trinity’s safe world implodes. Not the least because one of the outsiders is the most annoying and fascinating person she’s ever met. Zayne has secrets of his own that will upend her world yet again—but working together becomes imperative once demons breach the compound and Trinity’s secret comes to light. To save her family and maybe the world, she’ll have to put her trust in Zayne. But all bets are off as a supernatural war is unleashed…


Rise (Rule #2) - Ellen Goodlett 


41582282

Data premiery: 11.06.2019
Gatunek: Fantasy
Źródło

Krótki opis wydawcy:


Sisters Akeylah, Ren, and Zofi are all a step closer to their dying father's throne, a step closer to the crown that will allow one of them to rule over Kolonya. But the sisters' pasts continue to haunt them. Each hides a secret marked with blood and betrayal, and now their blackmailer is holding nothing back. When King Andros discovers the sisters' traitorous pasts, the consequences will shake the entire kingdom to its core.


As Kolonya's greatest threat stalks closer and closer, weaving a web of fear and deceit around Ren, Zofi, and Akeylah, even the people they love are under suspicion. If the sisters are going to survive, they'll have to learn to trust each other above all else and work together, not only to save themselves, but to protect everyone and everything they hold dear.


Stronger Than a Bronze Dragon - Mary Fan 

41150325


Data premiery: 11.06.2019
Gatunek: Fantasy
Źródło

Krótki opis wydawcy:


When a powerful viceroy arrives with a fleet of mechanical dragons and stops an attack on Anlei’s village, the villagers see him as a godsend. They agree to give him their sacred, enchanted River Pearl in exchange for permanent protection—if he’ll marry one of the village girls to solidify the alliance. Anlei is appalled when the viceroy selects her as a bride, but with the fate of her people at stake, she sees no choice but to consent. Anlei’s noble plans are sent into a tailspin, however, when a young thief steals the River Pearl for himself.

Knowing the viceroy won’t protect her village without the jewel, she takes matters into her own hands. But once she catches the thief, she discovers he needs the pearl just as much as she does. The two embark on an epic quest across the land and into the Courts of Hell, taking Anlei on a journey that reveals more is at stake than she could have ever imagined.


With incredibly vivid world building and fast-paced storytelling, Stronger Than a Bronze Dragon is great for readers who are looking for something fresh in epic fantasy.


Patron Saints of Nothing - Randy Ribay


41941681

Data premiery: 16.06.2019
Gatunek: Młodzieżowa literatura współczesna
Źródło

Krótki opis wydawcy:


A powerful coming-of-age story about grief, guilt, and the risks a Filipino-American teenager takes to uncover the truth about his cousin's murder.

Jay Reguero plans to spend the last semester of his senior year playing video games before heading to the University of Michigan in the fall. But when he discovers that his Filipino cousin Jun was murdered as part of President Duterte's war on drugs, and no one in the family wants to talk about what happened, Jay travels to the Philippines to find out the real story.

Hoping to uncover more about Jun and the events that led to his death, Jay is forced to reckon with the many sides of his cousin before he can face the whole horrible truth -- and the part he played in it.


As gripping as it is lyrical, Patron Saints of Nothing is a page-turning portrayal of the struggle to reconcile faith, family, and immigrant identity.


Shadow & Flame (Rime Chronicles #2) - Mindee Arnett


40042001

Data premiery: 04.06.2019
Gatunek: Fantasy
Źródło

Krótki opis wydawcy:


From acclaimed author Mindee Arnett comes the thrilling conclusion of the stunningly epic, action-packed, and romantic fantasy adventure about a powerful girl possessed of strange magic, the outcast prince she loves, and the kingdom that has torn them apart.


Kate and Corwin are on the run, desperate for allies in a new world of war among the kingdoms of Rime. As the book opens, Kate suffers a massive loss, one that will shape the struggle for freedom of all wilders and magic folk—that is, if Kate can learn to control her own power.


Sorcery of Thorns - Margaret Rogerson

42201395

Data premiery: 04.06.2019
Gatunek: Fantasy
Źródło

Krótki opis wydawcy:


All sorcerers are evil. Elisabeth has known that as long as she has known anything. Raised as a foundling in one of Austermeer’s Great Libraries, Elisabeth has grown up among the tools of sorcery—magical grimoires that whisper on shelves and rattle beneath iron chains. If provoked, they transform into grotesque monsters of ink and leather. She hopes to become a warden, charged with protecting the kingdom from their power.

Then an act of sabotage releases the library’s most dangerous grimoire. Elisabeth’s desperate intervention implicates her in the crime, and she is torn from her home to face justice in the capital. With no one to turn to but her sworn enemy, the sorcerer Nathaniel Thorn, and his mysterious demonic servant, she finds herself entangled in a centuries-old conspiracy. Not only could the Great Libraries go up in flames, but the world along with them.


As her alliance with Nathaniel grows stronger, Elisabeth starts to question everything she’s been taught—about sorcerers, about the libraries she loves, even about herself. For Elisabeth has a power she has never guessed, and a future she could never have imagined.


Które z powyższych premier interesują Was najbardziej? :) 

Komentarze

 1. Sporo tego - będzie co czytać na urlopie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Która książka najbardziej przyciągnęła Twoje oko? :)

   Usuń
  2. Podoba mi z opisu Maszyny jak ja i Czyste serce

   Usuń
  3. Czyste serce to drugi tom serii. Pierwszy tom nazywa się "Dwa światy" :)

   Usuń
 2. Wow, dużo tych nowości :) każdy znajdzie coś dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojej ile pozycji! Myślę że każda jest na swój sposób interesującą, mnie najbardziej przypadła do gustu Sub Rosa:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie znalazła się już recenzja tej pozycji! Była naprawdę świetna :)

   Usuń
 4. Spory wybór. Niestety, żadna nie pasuje do moich gustów czytelniczych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale super że taki wybór :D Będzie z czego wybierać ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Urlop... Ja jeszcze muszę poczekać. Pamiętam Kotlinę Kłodzką, zaszyliśmy się w domku nad strumieniem i całymi dniami czytaliśmy książki. Dawno nie miałam tak spokojnych wakacji. Widzę, że masz w planach też anglojęzyczne pozycje. Szacun. Mnie krótki tekst w necie powala na łopatki. A tego urlopu to chyba rok Ci będzie trzeba, żeby to wszystko pochłonąć!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje idealne wakacje wyglądają dokładnie tak! Spokój, cisza, książka w jednej ręce, kawa w drugiej! :) Anglojęzyczne książki czytam już od około roku i czuję się z nimi komfortowo. Czytam też stosunkowo szybko, bo na ten moment w 2019 udało mi się przeczytać 87 książek. Myślę, że w końcu sięgnę po wszystkie te premiery :)

   Usuń
 7. Och, ależ ja Ci zazdroszczę tych wakacji! Do kilku z tych książek chętnie bym zajrzała, o ile tylko czas mi pozwoli, ale Aru Shah muszę przeczytać koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są ostatnie, więc muszę je wykorzystać w pełni! :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty