"Ikabog" | recenzja

 


Tytuł: "Ikabog"
Autor: J.K. Rowling
Data publikacji: 01.11.2020
Gatunek: Literatura dziecięca, fantastyka
Ilość stron: 288


Opis fabuły

Coniemiara była niegdyś najszczęśliwszym królestwem. Nie brakowało tam złota, król miał najpiękniejsze wąsy na świecie, a specjały serwowane przez rzeźników, cukierników i serowarów to było niebo w gębie!


Wszystko w tym pięknym kraju było idealne – wszystko poza mglistymi Błotami na północy. Legenda głosiła, że mieszka tam potworny ikabog. Każdy rozsądny człowiek wiedział jednak, że ikabog nie istnieje, a wymyślono go tylko po to, by straszyć nim niegrzeczne dzieci. Z legendami tak jednak bywa, że czasami zaczynają żyć własnym życiem.


Czy legenda może pozbawić tronu uwielbianego króla? Czy legenda może doprowadzić do upadku szczęśliwy kraj? Czy legenda może nieoczekiwanie rzucić dwoje dzieci w sam środek przygody?


Opinia


"Ikabog" jest przystosowany specjalnie do czytania na głos. Historia ta wychodziła rozdziałami codziennie, zaczynając od maja tego roku. Otrzymaliśmy ją w całości i cieszy ona oko. W jej środku znajdziemy ilustracje wykonane przez młodych, polskich czytelników. Co ciekawe, książki w każdym kraju zawierają inne dzieła.


Fabuła książki nie jest zbyt skomplikowana. Magiczne królestwo, zachłanny król i złoczyńca kryjący się na widoku to chleb powszedni tej powieści. Jest ona dość długa jeśli chodzi o przystępność samodzielnego czytania przez dzieci. Momentami akcja zwalniała i mnie, jako dorosłemu czytelnikowi, zdarzyło się nudzić. Językowo jest to tekst, który skierowany jest raczej ku osobom młodszym. 


Na pochwałę zasługują cudne opisy Coniemiary oraz kreatywność obecna w tworzeniu postaci. Wszyscy bohaterowie są intrygujący, mają śmieszne imiona i niemal przerysowane wady. Część z nich decyduje się popracować nad swoimi niedociągnięciami, inni są z nimi szczęśliwi. 


Autorka po raz kolejny opowiedziała o "dorosłych" problemach w sposób przejrzysty dla młodszych odbiorców. W lekturze zostały poruszone trudne tematy, mianowicie: śmierć i żałoba, indoktrynacja, nienawiść wobec innych, głód, a także strach o własne życie. Tym samym, książka nie tylko stanowi źródło ciekawej historii, ale także materiał edukacyjny dla kolejnych pokoleń.


Ocena końcowa

(6/10)

Komentarze

Popularne posty