Premiery Książek Sierpień 2022

 

Premiery polskojęzyczne


"Nick i Charlie" - Alice Oseman


 

Data premiery: 24.08.2022

Gatunek: Literatura młodzieżowa


Opis wydawcy:

Marzenia i miłość nie zawsze chodzą w parze… Czy pierwsza miłość może być tą na całe życie?

Opowiadanie ze świata Heartstoppera.

Bohaterowie, których poznawaliśmy w kolejnych tomach bestsellerowego cyklu komiksowego Heartstopper Alice Oseman, wracają w nowej odsłonie gatunkowej.

Nick i Charlie to nowela opisująca moment kryzysowy dla każdego szkolnego związku: ten, w którym drogi zakochanych się rozchodzą. Chłopcy są razem od dwóch lat i spędzają wspólnie niemal każdą wolną chwilę, przychodzi jednak koniec roku szkolnego, który dla Nicka oznacza całkowite pożegnanie ze szkołą. Chłopak jest podekscytowany perspektywą wyjazdu na uniwersytet, nowy etap w jego życiu oznacza jednak wyprowadzkę i rozstanie z Charliem.

Forma prozatorska pozwala jeszcze lepiej poznać Nicka i Charliego – dojrzalszych, bogatszych o wiele doświadczeń, ale wciąż w sobie zakochanych. Ilustracje schodzą tym razem na drugi plan, a autorka bliżej przygląda się temu, co dzieje się w głowach bohaterów.


"Sundial" - Catriona WardData premiery: 24.08.2022

Gatunek: Kryminał


Opis wydawcy:

Nie możesz uciec przed tym, co masz we krwi…

Wszystko, czego Rob chciała, to normalne życie. Mąż, dwoje dzieci i ładny dom na przedmieściach zdają się świadczyć o tym, że jej się udało. Ale kobieta boi się o swoją najstarszą córkę, Callie, która zbiera drobne kości i szepcze do wyimaginowanych przyjaciół. Rob dostrzega w dziewczynce mrok, który przypomina jej o przeszłości, od której uciekła. I boi się o bezpieczeństwo drugiej córki.

Kobieta postanawia zabrać Callie do domu swojego dzieciństwa, do Sundial, położonego głęboko na pustyni Mojave. Tam będzie musiała dokonać strasznego wyboru.

Sundial w nieoczywisty sposób opowiada o toksycznych relacjach i ucieczce przed przeznaczeniem, która nie zawsze jest możliwa. Niekiedy trzeba dotrzeć w otchłań przeszłości, by uratować przyszłość. Taka podróż jednak mało kiedy obywa się bez ofiar.


"Wśród Gwiazd" - Brandon SandersonData premiery: 17.08.2022

Gatunek: Science fiction


Opis wydawcy:

Przez całe życie Spensa marzyła o lataniu. Chciała dowieść, że jest równie dzielna jak jej ojciec. Została pilotem, ale wtedy odkryła druzgocącą prawdę o swoim ojcu. Plotki o jego tchórzostwie okazały się prawdziwe ? zdezerterował w trakcie bitwy z Krellami. A w zasadzie jeszcze gorzej, bo zwrócił się przeciwko swoim i ich zaatakował. Dziewczyna jest pewna, że kryje się za tym coś więcej. Jest przekonana, że cokolwiek przydarzyło się ojcu w jego myśliwcu, może także zdarzyć się jej. Kiedy przedostała się za pierścień fortów broniących jej planetę, usłyszała gwiazdy ? i było to przerażające przeżycie. Spensa odkryła, że wszystko, czego uczono ją o jej świecie, jest kłamstwem. A do tego odkrywa również kilka faktów o sobie ? i jeśli będzie musiała, poleci na koniec galaktyki, żeby ocalić ludzkość…


"Cinderella is Dead" - Kalynn BayronData premiery: 16.08.2022

Gatunek: Fantasy


Opis wydawcy:

Kopciuszek nie żyje.

Nadszedł czas, by napisać baśń na nowo.

Jak nakazuje tradycja w królestwie, każda dziewczyna musi wziąć udział w dorocznym balu – tak jak niegdyś Kopciuszek, wzór dla wszystkich kobiet w królestwie – i zaprezentować się jak najlepiej, by przyciągnąć uwagę kawalera. Jeśli nie zostanie wybrana na trzech kolejnych balach, staje się wyrzutkiem społeczeństwa i... znika w tajemniczych okolicznościach.

Szesnastoletnia Sophia chciałaby poślubić swoją sekretną miłość, Erin, ale pod rządami despotycznego króla nie jest to możliwe. Gdy podczas balu spełnia się jej najgorszy koszmar, Sophia decyduje się na desperacki krok i ucieka...

Czy znajdzie w sobie siłę, by zawalczyć w obronie własnego ja?


"Na przekór nocy" - Brigid KemmererData premiery: 16.08.2022

Gatunek: Fantasy


Opis wydawcy:

Królestwo, w którym panuje korupcja. Książę, który z całych sił próbuje je ocalić. Dziewczyna, która zrobi wszystko, by doprowadzić do upadku monarchii.

Królestwo Kandali jest na krawędzi katastrofy. Od czasu, gdy pustoszy je tajemnicza choroba, konflikty między sektorami tylko się pogłębiają. W pałacu rządzący twardą ręką król stara się utrzymać pozorny pokój.

Harristan po zamachu na jego rodziców jest zmuszony zasiąść na tronie. Swojemu młodszemu bratu, Corrickowi, powierza pełnienie okrutnej roli Najwyższego Sędziego Królewskiego. Brat króla bezlitośnie reaguje na wszelkie przejawy buntu. To jedyny sposób na utrzymanie względnego porządku w czasach, gdy choroba może uderzyć w każdego i wszędzie, a jedynego znanego lekarstwa – eliksiru z płatków Księżycowego Kwiatu – nie starcza dla wszystkich.


"Próba Żelaza" - Holly Black, Cassandra ClareData premiery: 10.08.2022

Gatunek: Fantasy


Opis wydawcy:

Masz dość odwagi, by poddać się Próbie Żelaza i odkryć w sobie magię? Pożegnaj się ze szkołą, jaką znasz, i wstąp do Magisterium!

Ogień chce płonąć.

Woda chce płynąć.

Powietrze chce się unosić.

Ziemia chce wiązać.

Chaos chce pożerać.

Callum Hunt ma dwanaście lat. Ojciec od zawsze powtarzał mu, by nie ufał magom i wystrzegał się magii, gdyż czary nigdy nie prowadzą do niczego dobrego, o czym on przekonał się na własnej skórze. Gdy w Callu zaczyna budzić się niezwykła moc, czeka go Próba Żelaza – obowiązkowy egzamin dla wszystkich młodych czarodziejów. Muszą go zdać, jeśli chcą dostać się do szkoły magii. Chłopiec postanawia, że zrobi wszystko, by nie przyjęli go do Magisterium…

Holly Black, autorka bestsellerowego „Okrutnego księcia” i Cassandra Clare, twórczyni uwielbianego na całym świecie uniwersum Nocnych Łowców, połączyły siły, by zadziała się magia.

Przeczytaj fantastyczną opowieść o przyjaźni, odwadze i tajemnicach. Callum i jego przyjaciele czekają właśnie na ciebie


"Dom nad błękitnym morzem" - T.J. KluneData premiery: 10.08.2022

Gatunek: Fantasy


Opis wydawcy:

Linus Barker pracuje w Wydziale Nadzoru nad Magicznymi Nieletnimi. Ma czterdzieści lat, mieszka w małym domku z wrednym kotem i kolekcją starych płyt gramofonowych, bardzo poważnie traktuje swoją pracę i wiedzie spokojne, chwilami wręcz nudnawe życie. Do czasu. Konkretnie do chwili, kiedy Niezwykle Ważne Kierownictwo niespodziewanie zleca mu zagadkową, ściśle tajną misję: Linus ma udać się do sierocińca na odległej wyspie, by stwierdzić, czy mieszkające tam dzieci rzeczywiście są tak niebezpieczne, jak się wydaje. Bo wydaje się, że są. Nawet bardzo. Tak bardzo, że mogą spowodować koniec świata…


"Miasto w Chmurach" - Anthony DoerrData premiery: 10.08.2022

Gatunek: Literatura piękna


Opis wydawcy:

Bohaterowie Miasta w chmurach są marzycielami i outsiderami. Łączy ich jeden starożytny tekst: historia Aetona, który pragnie zostać ptakiem, by odlecieć do utopijnego miasta w niebiosach.

Osierocona Anna i przeklęty chłopiec Omeir przebywają po przeciwnych stronach potężnych murów podczas oblężenia Konstantynopola w 1453 roku.

Współczesne Idaho. Weteran wojenny, osiemdziesięcioparoletni Zeno próbuje uchronić bibliotekę przed wybuchem bomby, podłożonej przez nastoletniego idealistę Seymoura.

Konstance, dziewczyna z odległej przyszłości, sięga po najstarsze znane ludzkości opowieści, aby dotrzeć do prawdy.


"Most Dusz" - Victoria SchwabData premiery: 10.08.2022

Gatunek: Fantasy


Opis wydawcy:

„Most dusz” Victorii Schwab to trzeci tom mrocznej serii dla młodzieży, w której świat duchów spotyka się ze światem ludzi. Autorka bestsellerowych książek fantasy porywa czytelników i czytelniczki w podróże pełne nadprzyrodzonych istot.

Bohaterką książki dla dzieci „Most dusz” jest Cassidy Blake, która podróżuje z rodzicami po nawiedzonych miastach. W trakcie podróży rodzice dziewczyny zbierają materiał do serialu pt. „Duchodzeniowcy”. Praca tak bardzo ich pochłania, że nie dostrzegają, że Cassidy, jako jedyna z całej rodziny, naprawdę widzi nietypowe istoty.

Po Paryżu i Edynburgu przyszedł czas na Nowy Orlean, miasto tętniące muzyką i skrywające wiele ciemnych tajemnic. Rodzice Cassidy skupiają się na nagraniach. Nastolatka spędza czas ze swoim przyjacielem Jacobem, którego nikt poza nią samą nie zna. Dziewczyna i chłopak nie zauważają, że Cassidzie zagraża poważne niebezpieczeństwo.

Dwunastolatka może liczyć tylko na pomoc Jacoba. Tylko czy duch ocali życie nastolatki, gdy sam jest po drugiej stronie? Przeczytaj trzeci tom niezwykłej książki fantasy dla młodzieży.


"Tweet Cute" - Emma LordData premiery: 10.08.2022

Gatunek: Literatura młodzieżowa


Opis wydawcy:

Pepper – kapitanka drużyny pływackiej, perfekcjonistka, która musi mieć wszystko pod kontrolą. Obecnie czuje się rozdarta. Jej rodzina się rozpada, ale ich fastfoodowy biznes kwitnie, głównie dzięki Pepper, która prowadzi ogromne konto Big League Burger na Twitterze. Jack – klasowy klaun i sól w oku Pepper.

Pracuje w małym rodzinnym biznesie, a jednocześnie próbuje nie wchodzić w drogę swojemu popularnemu bliźniakowi. Kiedy Big League Burger kradnie kultowy przepis jego babci, chłopak postanawia zniszczyć fast food, tweet po tweecie. W miłości i gotowaniu wszystkie chwyty dozwolone – dopóki kłótnia Pepper i Jacka nie przekształci się w viralową wojnę na Twitterze. Nie wiedzą jednak, że kłócąc się w social mediach, jednocześnie piszą ze sobą w anonimowej aplikacji, którą stworzył chłopak…Premiery anglojęzyczne


"All of Our Demise" - Amanda FoodyData premiery: 30.08.2022

Gatunek: Fantasy


Opis wydawcy:

For the first time in this ancient, bloodstained story, the tournament is breaking. The boundaries between the city of Ilvernath and the arena have fallen. Reporters swarm the historic battlegrounds. A dead boy now lives again. And a new champion has entered the fray, one who seeks to break the curse for good... no matter how many lives are sacrificed in the process.

As the curse teeters closer and closer to collapse, the surviving champions each face a choice: dismantle the tournament piece by piece, or fight to the death as this story was always intended.

Long-held alliances will be severed. Hearts will break. Lives will end. Because a tale as wicked as this one was never destined for happily ever after.


"The Dragon's Promise" - Elizabeth LimData premiery: 30.08.2022

Gatunek: Fantasy


Opis wydawcy:

Princess Shiori made a deathbed promise to return the dragon's pearl to its rightful owner, but keeping that promise is more dangerous than she ever imagined.

She must journey to the kingdom of dragons, navigate political intrigue among humans and dragons alike, fend off thieves who covet the pearl for themselves and will go to any lengths to get it, all while cultivating the appearance of a perfect princess to dissuade those who would see her burned at the stake for the magic that runs in her blood.

The pearl itself is no ordinary cargo; it thrums with malevolent power, jumping to Shiori's aid one minute, and betraying her the next—threatening to shatter her family and sever the thread of fate that binds her to her true love, Takkan. It will take every ounce of strength Shiori can muster to defend the life and the love she's fought so hard to win.


"The King Will Kill You" - Sarah HenningData premiery: 02.08.2022

Gatunek: Fantasy, Romans


Opis wydawcy:

Princess Amarande is finally on the verge of having everything she wants. To be with her true love Luca, no one nor law standing in the way. To rule Ardenia as queen outright, no marriage necessary, as Luca does the same with the reformed Torrence. To rebuild the continent of The Sand and Sky into a place not defined by archaic, patriarchal laws, but by the will of its people.

However, threats await in the shadows of Amarande’s hoped-for happily ever after. One expected and deadly to both her love and every one of her objectives. The other, unexpected, and arising with a vicious aim: revenge at any cost. Against the princess who killed him, the boy whose love made her do it, and the continent cruel enough to deserve his rage.

The King Will Kill You is the epic, pulse-pounding conclusion to Sarah Henning’s Kingdoms of Sand and Sky trilogy.


"Wild is the Witch" - Rachel GriffinData premiery: 02.08.2022

Gatunek: Fantasy


Opis wydawcy:

After a night of magic turns deadly, Iris Gray vows to never let another person learn she’s a witch. It doesn’t matter that the Witches’ Council found her innocent or that her magic was once viewed as a marvel—that night on the lake changed everything.

Now settled in Washington, Iris hides who she really is and vents her frustrations by writing curses she never intends to cast. And while she loves working at the wildlife refuge she runs with her mother, she loathes Pike Alder, the witch-hating aspiring ornithologist who interns with them.

When Pike makes a particularly hurtful comment, Iris concocts a cruel torment for him. But just as she’s about to dispel it, an owl swoops down and steals the curse before flying far away from the refuge. The owl is a powerful amplifier, and if it dies, Iris’s dark spell will be unleashed not only on Pike, but on everyone in the region.

Forced to work together, Iris and Pike trek through the wilderness in search of the bird that could cost Pike his life. But Pike doesn’t know the truth, and as more dangers arise in the woods, Iris must decide how far she’s willing to go to keep her secrets safe.


"The Final Gambit" - Jennifer Lynn BarnesData premiery: 30.08.2022

Gatunek: Literatura młodzieżowa


Opis wydawcy:

To inherit billions, all Avery Kylie Grambs has to do is survive a few more weeks living in Hawthorne House. The paparazzi are dogging her every step. Financial pressures are building. Danger is a fact of life. And the only thing getting Avery through it all is the Hawthorne brothers. Her life is intertwined with theirs. She knows their secrets, and they know her.

But as the clock ticks down to the moment when Avery will become the richest teenager on the planet, trouble arrives in the form of a visitor who needs her help—and whose presence in Hawthorne House could change everything. It soon becomes clear that there is one last puzzle to solve, and Avery and the Hawthorne brothers are drawn into a dangerous game against an unknown and powerful player.

Secrets upon secrets. Riddles upon riddles. In this game, there are hearts and lives at stake—and there is nothing more Hawthorne than winning.


"The Drowned Woods" - Emily Lloyd-JonesData premiery: 16.08.2022

Gatunek: Fantasy


Opis wydawcy:

Once upon a time, the kingdoms of Wales were rife with magic and conflict, and eighteen-year-old Mererid “Mer” is well-acquainted with both. She is the last living water diviner and has spent years running from the prince who bound her into his service. Under the prince’s orders, she located the wells of his enemies, and he poisoned them without her knowledge, causing hundreds of deaths. After discovering what he had done, Mer went to great lengths to disappear from his reach. Then Mer’s old handler returns with a proposition: use her powers to bring down the very prince that abused them both.

The best way to do that is to destroy the magical well that keeps the prince’s lands safe. With a motley crew of allies, including a fae-cursed young man, the lady of thieves, and a corgi that may or may not be a spy, Mer may finally be able to steal precious freedom and peace for herself. After all, a person with a knife is one thing… but a person with a cause can topple kingdoms.


"A Venom Dark and Sweet" - Judy I. LinData premiery: 23.08.2022

Gatunek: Fantasy


Opis wydawcy:

A great evil has come to the kingdom of Dàxi. The Banished Prince has returned to seize power, his rise to the dragon throne aided by the mass poisonings that have kept the people bound in fear and distrust.

Ning, a young but powerful shénnóng-shi—a wielder of magic using the ancient and delicate art of tea-making—has escorted Princess Zhen into exile. Joining them is the princess' loyal bodyguard, Ruyi, and Ning's newly healed sister, Shu. Together the four young women travel throughout the kingdom in search of allies to help oust the invaders and take back Zhen's rightful throne.

But the golden serpent still haunts Ning's nightmares with visions of war and bloodshed. An evil far more ancient than the petty conflicts of men has awoken, and all the magic in the land may not be enough to stop it from consuming the world...


"Belladonna" - Adalyn GraceData premiery: 30.08.2022

Gatunek: Fantasy


Opis wydawcy:

Orphaned as a baby, nineteen-year-old Signa has been raised by a string of guardians, each more interested in her wealth than her well-being—and each has met an untimely end. Her remaining relatives are the elusive Hawthornes, an eccentric family living at Thorn Grove, an estate both glittering and gloomy. Its patriarch mourns his late wife through wild parties, while his son grapples for control of the family’s waning reputation and his daughter suffers from a mysterious illness. But when their mother’s restless spirit appears claiming she was poisoned, Signa realizes that the family she depends on could be in grave danger and enlists the help of a surly stable boy to hunt down the killer.

However, Signa’s best chance of uncovering the murderer is an alliance with Death himself, a fascinating, dangerous shadow who has never been far from her side. Though he’s made her life a living hell, Death shows Signa that their growing connection may be more powerful—and more irresistible—than she ever dared imagine.


"The Liar's Crown" - Abigail OwenData premiery: 30.08.2022

Gatunek: Fantasy


Opis wydawcy:

Everything about my life is a lie. As a hidden twin princess, born second, I have only one purpose—to sacrifice my life for my sister if death comes for her. I’ve been living under the guise of a poor, obscure girl of no standing, slipping into the palace and into the role of the true princess when danger is present.

Now the queen is dead and the ageless King Eidolon has sent my sister a gift—an eerily familiar gift—and a proposal to wed. I don’t trust him, so I do what I was born to do and secretly take her place on the eve of the coronation. Which is why, when a figure made of shadow kidnaps the new queen, he gets me by mistake.

As I try to escape, all the lies start to unravel. And not just my lies. The Shadowraith who took me has secrets of his own. He struggles to contain the shadows he wields—other faces, identities that threaten my very life.

Winter is at the walls. Darkness is looming. And the only way to save my sister and our dominion is to kill Eidolon…and the Shadowraith who has stolen my heart. 


"Babel" - R.F. KuangData premiery: 23.08.2022

Gatunek: Fantasy


Opis wydawcy:

1828. Robin Swift, orphaned by cholera in Canton, is brought to London by the mysterious Professor Lovell. There, he trains for years in Latin, Ancient Greek, and Chinese, all in preparation for the day he'll enroll in Oxford University's prestigious Royal Institute of Translation — also known as Babel.

Babel is the world's center of translation and, more importantly, of silver-working: the art of manifesting the meaning lost in translation through enchanted silver bars, to magical effect. Silver-working has made the British Empire unparalleled in power, and Babel's research in foreign languages serves the Empire's quest to colonize everything it encounters.

Oxford, the city of dreaming spires, is a fairytale for Robin; a utopia dedicated to the pursuit of knowledge. But knowledge serves power, and for Robin, a Chinese boy raised in Britain, serving Babel inevitably means betraying his motherland. As his studies progress Robin finds himself caught between Babel and the shadowy Hermes Society, an organization dedicated to sabotaging the silver-working that supports imperial expansion. When Britain pursues an unjust war with China over silver and opium, Robin must decide: Can powerful institutions be changed from within, or does revolution always require violence? What is he willing to sacrifice to bring Babel down?


"The Book Eaters" - Sunyi DeanData premiery: 18.08.2022

Gatunek: Fantasy


Opis wydawcy:

Out on the Yorkshire Moors lives a secret line of people for whom books are food, and who retain all of a book's content after eating it. To them, spy novels are a peppery snack; romance novels are sweet and delicious. Eating a map can help them remember destinations, and children, when they misbehave, are forced to eat dry, musty pages from dictionaries.

Devon is part of The Family, an old and reclusive clan of book eaters. Her brothers grow up feasting on stories of valor and adventure, and Devon—like all other book eater women—is raised on a carefully curated diet of fairytales and cautionary stories.

But real life doesn't always come with happy endings, as Devon learns when her son is born with a rare and darker kind of hunger—not for books, but for human minds.

Komentarze

Popularne posty