"Foul Lady Fortune. Nikczemna Fortuna" - Chloe Gong | recenzja patronacka

 
Tytuł: "Foul Lady Fortune. Nikczemna Fortuna"

Autor: Chloe Gong

Data publikacji: 08.03.2023

Gatunek: Fantasy

Liczba stron: 592


Opis fabuły (od wydawcy)

Cztery lata temu Rosalind Lang otarła się o śmierć, ale poddana dziwnemu eksperymentowi nie dość, że uratowała życie, to jeszcze zyskała pewne nietypowe właściwości. Teraz, aby zadośćuczynić za dawno popełnioną zdradę, wykorzystuje swoje umiejętności jako zabójczyni pracująca dla swojego kraju.

Kiedy jednak Cesarska Armia Japońska rozpoczyna inwazję na Chiny, Rosalind otrzymuje nową misję. Seria morderstw, których sprawcami mogą być Japończycy, budzi zaniepokojenie w Szanghaju. Zgodnie z nowymi rozkazami Rosalind ma przeniknąć do powiązanej z Cesarstwem Japonii agencji prasowej i znaleźć osoby odpowiedzialne za działania terrorystyczne.

Aby odsunąć od siebie podejrzenia, musi udawać żonę innego szpiega nacjonalistów, Oriona Honga, a chociaż jego nonszalancja i maniery playboya doprowadzają ją do furii, zgadza się z nim współpracować w imię wyższego dobra. Jednakże Orion ma własne plany, zaś Rosalind skrywa tajemnice, których nie zamierza ujawniać. Dwójka szpiegów stara się dotrzeć do sedna spisku, ale z czasem zaczyna się przekonywać, że cała ta intryga ma znacznie większy zasięg i jest bardziej przerażająca niż przypuszczali.


Opinia

Bardzo brakowało mi świata ze stworzonej przez Chloe Gong serii Gwałtowne Pasje. Zakończenie tej dylogii mnie po prostu zniszczyło. Oczywiste więc jest, że musiałam powrócić do Szanghaju i dowiedzieć się, jak radzą sobie inni bohaterowie z tego uniwersum.

"Foul Lady Fortune. Nikczemna Fortuna" to kolejne arcydzieło autorki. Wciąga od pierwszych stron i nie pozostawia na czytelniku suchej nitki. Raczej nie miałam do tej pory okazji czytać książek szpiegowskich, ale ta mnie nie zawiodła, wręcz przeciwnie. Obfituje ona w politycznie uwikłanych zabójców i szpiegów, przez co ciężko się przy niej nudzić. Fabuła powieści jest naprawdę intrygująca, zapewne dlatego, że towarzyszy jej piekielnie wysoka stawka. Podobne pozytywne zaskoczenie czekało mnie ze strony akcji, która była jak najbardziej wartka i zachęcała do kontynuowania lektury.

Przede wszystkim sądzę, że ta książka będzie stanowiła świetną 'przejściówkę' dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fantastyką. Owszem, występują w niej elementy typowe dla tego gatunku, jak nieśmiertelność, czy kontrola umysłu. Nie zmienia to jednak faktu, że ma ona w sobie wiele innych, równie fascynujących treści, które przemówią do szerszej publiki.

Jednym z takich elementów jest wcześniej wspomniana polityka. W Szanghaju ścierali się agenci komunistów, nacjonalistów i imperialistów. Miasto było tak podzielone, że nawet członkowie jednej rodziny potrafili opowiadać się za różnymi fakcjami. Nikt nie mógł czuć się pewnie, gdyż wszędzie pojawiali się podwójni agenci.

Drugoplanowi bohaterowie to po prostu złoto. Wspaniale dopełniali oni historię i byłam równie zaangażowana w ich losy.

Nie mogło również zabraknąć romansu, który jednakże był dość subtelny. Ogromnym plusem był fakt, że rozwijał się raczej powoli i faktycznie czuć było chemię między bohaterami.

Z niecierpliwością czekam na kolejny tom!

Ocena końcowa

(10/10)


Komentarze

Popularne posty